През юни 2014 г. Общото събрание на ООН изслуша доклада на Нобеловата лауреатка Аун Сан Су Чжи за тропиците. През 2016 г., в памет на датата на доклада, който се състоя на 29 юни , ООН реши да учреди Международния ден на тропиците и да го отбелязва ежегодно на този ден (резолюция A/RES/70/267).
Тропиците са регионът на Земята между Тропика на Рака и Тропика на Козирога. Въпреки че топографията и други фактори допринасят за климатичните промени, тропическите райони обикновено имат топло време и малки сезонни колебания в дневните температури. Важна характеристика на тропиците е, че валежите преобладават във влажните вътрешни райони близо до екватора и че сезонността на валежите се увеличава с разстоянието от екватора.
Докладът на Аун Сан Су Чжи беше посветен на разкриването на цял набор от проблеми, стоящи на пътя на развитието на страните и народите, живеещи на територията на тропическата природна зона. Като се има предвид, че тези територии като регион съставляват около 40% от цялата територия на света, служат като местообитание за повече от 80% от биологичните видове, включват значителна част от езиците и културите на планетата, чиито носители са народите, живеещи тук, беше направено заключението, че тропическата зона е най-важният компонент в системата за устойчиво развитие на планетата.
Същевременно бяха разкрити проблеми, които пречат на устойчивото развитие на тези територии, като изменението на климата, обезлесяването, урбанизацията и демографските промени. Тези проблеми са сложни и включват екологични, социални и икономически компоненти. Например, тропиците разполагат с малко повече от половината от възобновяемите водни ресурси в света (54%), но почти половината от населението им се счита за уязвимо поради недостиг на вода.
Докладът „Перспективи за тропическото развитие“ установи, че през следващото десетилетие ще са необходими над 30 трилиона долара инвестиции в инфраструктура в тропиците, за да се осигури устойчиво развитие и възможности за повече от един милиард души, живеещи в тропиците.
Настоящите темпове на развитие на този регион на планетата показват, че до 2050 г. около 50% от населението и 60% от децата на цялата планета ще живеят в тропическата зона. Въпреки системния растеж на икономиката на много държави, чиято територия е изцяло или частично разположена в тропическата зона, общите характеристики на региона остават висок процент на бедност сред населението и ниско ниво на санитарни условия. Проблемът с многомилионния брой хора, живеещи в бедняшки квартали и страдащи от недохранване, остава проблематичен.
С установяването на нова възпоменателна дата, Общото събрание на ООН подчертава важността на осъзнаването на необходимостта от съвместно справяне с проблемите, които пречат на развитието на териториите, включени в тропическата природна зона. Една от най-важните задачи при организирането на събития, посветени на тази възпоменателна дата, е повишаване на осведомеността за ролята на тропиците в живота на планетата, ролята, която тези територии могат да играят в близко бъдеще, както и проблемите, чието решаване изисква съвместните усилия на държави, неправителствени организации и структури на гражданското общество.