Днес, 29 юни, държавите по дунавското поречие отбелязват за 19-а поредна година Международния ден на река Дунав. На тази дата през 1994 г. в София е подписана Конвенция за сътрудничество при опазването и устойчивото използване на река Дунав. Десет години по-късно започва отбелязването на Международния ден на река Дунав, като целта е да се привлече общественото внимание към значението на ресурсите на втората по дължина река в Европа за регионите.
В чест на празника, страните по поречието организират множество инициативи, посветени на опазването на реката и притоците ѝ. Тази година, под мотото „Открий Дунав“, в рамките на тържествата в българските градове край реката, сред които Видин, Русе, Белене, Козлодуй и Силистра, днес се провеждат фестивали и конкурси посветени на опазването на реката, която бележи по-голямата част от северната граница на България.
Днес, в чест на Международния Ден на река Дунав, ви предлагаме да се гмурнем надълбоко и да обърнем внимание на 10 любопитни факта за река Дунав.
1. Втора в Европа
Река Дунав е втората по дължина река в Европа, след Волга. Извира от платото Баар в планината Шварцвалд, Германия.
2. Воден басейн
Реката е дълга 2 852 км, а нейния водосборен басейн е 802 266 km². Дълбочината на Дунав на места е повече от 30 метра. През месеците май и юни реката има най-голямо пълноводие.
3. Свързва 10 държави
Дунав тече през 10 държави: Германия, Австрия, Словакия, Унгария, Хърватия, Сърбия, България, Румъния, Молдова, Украйна и се влива в Черно море.
4. Завършва с три ръкава
При вливането си в Черно море Дунав се разделя на три ръкава – Килийски, Сулински и Георгиевски. Най-северният – Килийският ръкав, е граница между Румъния и Украйна. Средният ръкав — Сулинският, е най-пълноводният и най-дълбокият. Между Килийския и Георгиевския ръкав има площ 4340 km².
5. Четирите столици
Дунав преминава и през цели четири столици. Това са Виена, Братислава, Будапеща, Белград. Точно заради това тя винаги е била важен търговски път, който свързвал Черноморието и Централна Европа.
6. Една от най-застрашените реки
Дунав е включена в списъка на най-застрашените реки в света, изготвен за Световния ден на водата през 2007 г.
7. Островите в Дунав
В река Дунав има 120 малки наносни острова, 70 от тях са български. Най-големи са: Житния остров (дълъг 100 км и широк 25 км) – в Словакия, Маргит и Чепел – в Унгария, и Персин (42 кв. км) – в България.
8. Най-големият пролом в Европа
Дунавският пролом Железни врата, между Сърбия и Румъния, е най-големият пролом в Европа (132 км). Най-тясната част на пролома е широка само 150 м, но точно тук Дунав достига най-голямата си дълбочина – 50 м.
9. Огромно природно богатство
Биоразнообразието на река Дунав може да се сравнява с това в Австралия на Големия бариерен риф. По делтата на реката Дунавската биосферна администрация отчита, че има повече от 5000 отделни вида животни и растения по поречието. Освен това на Дунав е най-голямото количество тръстика в целия свят. Тъй като река Дунав е на кръстопътя между централна и източна Европа, това я прави търсено и предпочитано място за обитание сред дивите животни и птици.
10. Дунав и културата
Първите данни за водния път на Дунав са описани подробно в литературата още от древността. Най-ранните достоверни сведения за Дунав се съдържат в съчиненията на древногръцкия историк Херодот от 5 век пр.н.е. В литовските народни песни Дунав се споменава по-често, отколкото най-дългата литовска река Неман. В поредицата „Стар Трек“ има клас малки космически кораби, наречен „Дунав“, използван от Звездния флот на Федерацията, най-вече в епизодите на „Стар Трек: Космическа станция 9“.