Създаването на свят без ядрени оръжия е най-висшето човешко благо.
8-ми генерален секретар на ООН Бан Ки Мун

Международният ден срещу ядрените опити беше одобрен на 64-та сесия на Общото събрание на ООН през декември 2009 г. (резолюция 64/35). Датата, отбелязвана на 29 август, има за цел да активизира усилията на ООН, държавите по света, междуправителствени и неправителствени организации за спиране на ядрените опити. Това е необходимо условие за създаването на безопасен свят.

В преамбюла на съответната резолюция на Общото събрание се подчертава, че е необходимо „да се сложи край на ядрените опити, за да се предотвратят техните опустошителни и вредни последици за живота и здравето на хората “ . Той също така призовава за по-голямо образование и осведоменост на хората „за последствията от тестови експлозии на ядрени оръжия и всякакви други ядрени експлозии и необходимостта от спирането им като едно от средствата за постигане на целта за изграждане на свят без ядрени оръжия .

Инициативата за приемане на тази резолюция, която има голям брой автори и съавтори, беше поета от Република Казахстан, която също предложи датата на деня, за да отбележи закриването на Семипалатинския ядрен полигон на този ден през 1991 г.

От средата на 20 век – от началото на тестовете на ядрени оръжия – са извършени почти две хиляди. Историята на ядрените опити е история на страдание. Малко внимание се обръща на опустошителните ефекти от тестовете върху човешкия живот, да не говорим за радиоактивните утайки от атмосферните тестове. Опитът и историята са показали на човечеството ужасните и трагични последици от тестовете на ядрени оръжия, особено когато излязат извън контрол, а съвременните ядрени оръжия са много по-мощни и разрушителни.

През май 2010 г. всички държави, страни по Договора за неразпространение на ядрени оръжия, обещаха да работят заедно, за да се стремят към сигурност в свят, свободен от ядрени оръжия, и описаха забраната за ядрени опити като „жизненоважна цел“.

Договорът беше открит за подписване и ратификация през 1996 г. Понастоящем цялото южно полукълбо на планетата практически се е превърнало в зона, свободна от ядрени оръжия, благодарение на регионалните договори: Договорът от Раротонга, обхващащ Южния Пасифик; Договорът от Пелиндаба, обхващащ Африка; Договорът от Банкок, обхващащ Южна Азия, и Договорът от Тлателолко, обхващащ Латинска Америка и Карибите.

През април 2009 г. светът приветства обявяването на президентите на Руската федерация и на Съединените американски щати за техния ангажимент за създаване на свят без ядрени оръжия и за изпълнение на задълженията по член VI от Договора за неразпространение на ядрено оръжие за по-нататъшно намаляване и ограничаване на стратегическите нападателни оръжия.

В новата си програма за разоръжаване „Осигуряване на нашето общо бъдеще“, стартирана на 24 май 2018 г., генералният секретар на ООН заяви, че разпространението на ядрени оръжия представлява екзистенциална заплаха за човечеството. Той подчерта, че една механична грешка, електронен срив или човешко недоглеждане може да доведе до катастрофа, при която цели градове ще изчезнат от лицето на земята.

Шефът на ООН призова страните членки, които не са ратифицирали Договора за всеобхватна забрана на ядрените опити, да го направят възможно най-скоро. Той отбеляза, че трябва да се вземат мерки, за да се гарантира, че споразумението ще остане критичен инструмент в изпълнението на програмата за разоръжаване.

Международният ден срещу ядрените опити се проведе за първи път през 2010 г. и оттогава всяка година на тази дата в различни страни се провеждат различни координирани събития (симпозиуми, конференции, изложби, състезания, публикации, лекции в образователни институции, новинарски емисии и други събития).

Всичко това, заедно с други събития и дейности, помага за създаването на глобална среда, която отваря по-оптимистични перспективи за движение към свят без ядрени оръжия. И въпреки че има признаци на напредък в различни области на тази област, проблемите остават. Ето защо, като всяка година отбелязваме Международния ден срещу ядрените опити, ние правим още една стъпка към укрепване на мира и сигурността в целия свят.