Световният ден на туризма е учреден от Генералната асамблея на Световната организация по туризъм UNWTO през 1979 г. в испанския град Торемолинос и се чества ежегодно на 27 септември. Тази дата е избрана поради факта, че на този ден през 1970 г. е приет Уставът на Световната организация по туризъм.
Целта на празника е да популяризира туризма, да подчертае приноса му към икономиката на световната общност и да развие връзките между народите на различните страни. Тя има за цел да привлече вниманието на международната общност към значението на туризма и неговото социално, културно и икономическо значение.
Това е празник за всеки, който поне веднъж се е почувствал като пътешественик, излизайки от ежедневната суматоха на река, в гора, в поле или на други места, на които планетата Земя е толкова богата! И, разбира се, това е почивка за тези, които са пряко ангажирани в туристическия бизнес: служители на туристически фирми, музейни работници, управители и персонал на хотелски комплекси – всички, които професионално осигуряват комфортна и безопасна почивка.
През последния половин век туризмът се превърна в един от най-бързо развиващите се и важни икономически сектори в света, а за някои страни туризмът дори е основният източник на приходи в държавния бюджет. Всеки десети човек на Земята е зает в него. Тази област осигурява препитание на стотици милиони хора. В някои страни туризмът представлява повече от 20 процента от БВП.
Туристическият сектор демонстрира устойчивост и дори растеж в началото на 21 век, въпреки предизвикателства като световната икономическа криза, природни бедствия и епидемии. В допълнение, появата на нови технологии, свързани с туризма, и по-ниските цени на транспорта доведоха до увеличаване на международните пътувания.
Въпреки това, в резултат на пандемията от коронавирус, туристическият сектор се превърна в един от най-засегнатите икономически сектори в много страни. Ограниченията за пътуване и внезапният спад в потребителското търсене доведоха до безпрецедентен спад в международния туризъм, което от своя страна имаше пагубен ефект върху икономиката като цяло и доведе до масова загуба на работни места. Освен това спадът в приходите от туризъм доведе до намаляване на финансирането за опазване на биоразнообразието.
Но туризмът постепенно се възобновява и в някои региони броят на международните пристигащи туристи вече е достигнал или дори надвишава нивата отпреди пандемията. Премахването на оставащите ограничения за пътуване, заедно с повишеното доверие на потребителите, ще бъдат важни двигатели за възстановяването на сектора, носейки надежда и възможности за много милиони хора по света.
Като всяка дейност, туризмът има силно въздействие върху икономиката, обществото и околната среда в развиващите се страни и особено в приемащите страни. В допълнение към социално-икономическите въздействия на туризма, секторът, ако се управлява устойчиво, може да бъде фактор за опазване на околната среда, културно приемане и разбирателство сред хората.
Ето защо, признавайки значението на международния туризъм за насърчаване на по-добро разбирателство между народите, което води до повишена осведоменост за богатото наследство на различните цивилизации и по-добро разбиране на ценностите на различните култури, като по този начин допринася за един по-мирен свят, генералът на ООН Асамблеята обяви 2017 г. за Международна година на устойчивия туризъм с цел развитие.
Празникът се чества в повечето страни по света повече от 40 години. Всяка година той е посветен на определена тема, която се провъзгласява от Световната организация по туризъм. Девизите на Деня включват: „Приносът на туризма за опазването на културното наследство, световния мир и разбирателство“, „Туризмът и качеството на живот“, „Най-доброто от пътуването: добри гости и добри домакини“, „Туризмът е жизнената сила на световен мир” , „Свободното движение на туристи създава нов свят”, „Комуникация, информация и образование: определяне на насоките за развитие на туризма”, „Развитие на туризма и опазване на околната среда: към трайна хармония”, „Туризмът е фактор на толерантност и мир”, „Технологии и природа: две предизвикателства пред туризма в зората на двадесет и първи век”, „Екотуризмът – ключът към устойчивото развитие”, „Пътуване и транспорт: от въображението на Жул Верн до реалността на 21-ви век“, „Туризъм и водни ресурси: защита на нашето общо бъдеще“, „Един милиард туристи – един милиард възможности“, „Туризъм за всички – насърчаване на универсален достъп до туризъм“, „Устойчив туризъм – инструмент за развитие“, „Туризъм и неговата трансформация в цифровото пространство”, „Туризъм и развитие на селските райони”, „Туризъм за приобщаващ растеж”, „Преосмисляне на туризма”, „Туризъм и зелени инвестиции”, „Туризъм и мир” и др.
По традиция на този ден се провеждат сборове на туристи, празнични събития и фестивали, посветени на туризма и туристическия бизнес. Всяка година UNWTO кани хора от всички възрасти и произход да празнуват и да участват в честванията на Деня в собствената си страна или ваканционна дестинация.
На 5 юли 1841 г. 33-годишният баптистки проповедник и активен борец срещу масовото пиянство в Англия по това време Томас Кук (на английски: Thomas Cook, 1808-1892) организира първото в света групово туристическо пътуване.
По негово настояване железницата на графствата Мидланд предостави специален влак, който да откара 570 работници по живописен маршрут между Лестър и Лафбъро в Лестършър, Мидланд.
570 „приятели на умереността“ бяха натоварени в девет открити вагона. Впоследствие, за рекламни цели, железниците започнаха да предоставят на Кук отстъпки, което направи възможно организирането на развлекателни пътувания за хора с най-ограничени финансови ресурси. Следователно имаше не стотици, а хиляди клиенти. Неговите екскурзии и пътувания се основават на много ефективен принцип: “ Получаване на максимална полза за максимален брой хора на минимални разходи .“
Това е началото на световния групов туризъм. Скоро пътуванията стават редовни, а през 1850-те се появяват маршрути до много европейски градове. През 1865 г. Кук открива Новия свят за своите сънародници, а за американците родината на техните предци. Дейностите се осъществяваха чрез агенция „Томас Кук и син“, първият офис специализиран в организиране на туристически пътувания. Един от първите американски клиенти на фирмата е Марк Твен .
Кук е признат за „изобретател на туризма“, а туристическата агенция, която основава, придобива световна слава. Пет десетилетия по-късно Thomas Cook and Son притежаваше 84 клона, 85 агенции и повече от 3 милиона души използваха нейните услуги.