Основният американски сандвич дължи името си на хора от Хамбург. За да се превърне обаче в „краля“ на американската, а след това и световната бърза храна, немският телешки стек трябваше да е удобен за консумация „в движение“.
На 27 юли 1900 г. американският собственик на магазин за хранителни стоки Луис Лесинг продава първия хамбургер в родния си град Ню Хейвън. Той слага традиционен немски телешки стек между две кръгли кифлички, добавя сос и лист маруля. Именно в тази форма хамбургерът се превръща в символ на гастрономията на Новия свят.
Хамбургерите придобиват широка популярност през 1904 г. на Световното изложение в Сейнт Луис. Въпреки това, в продължение на още 30 години американците продължават да предпочитат хот-дог , пържено пиле и италианска пица .
Разцветът на бургерите настъпва в началото на 30-те години на миналия век, когато роденият в Канзас Сити Уолтър Андерсън основава първата верига ресторанти за хамбургери „Уайт Касъл“, които включват хамбургери като основна част от менюто си.
Крайният успех на новото бързо хранене е улеснен от веригата кафенета Wimpy Grills, която дава на хамбургерите две основни предимства, които се превръщат в златното правило на заведенията за бързо хранене. Хамбургерите започват да се продават на много ниски цени. Освен това е използвана технологията за непрекъснато готвене, която позволява на всеки посетител да бъде обслужен за по-малко от една минута.
Историята на най-успешния бизнес с хамбургери започва през 1948 г., когато братята Макдоналд и Рей Крок, изобретателят на машината за смесване на млечни шейкове, се срещат в калифорнийския град Сан Бернардино. В резултат на това се създава McDonald’s, чиято верига започва да расте с бясна скорост благодарение на франчайзинг системата, въведена от ръководството на компанията. McDonald’s и техните хамбургери се превръщат в барометър за американската и световната икономика и символ на глобализацията.
Въпреки признатата вредност на бургерите и нашумелите съдебни дела, които разтърсиха веригите за бързо хранене, хамбургерът, наред с дънките, все още остава символ на американската култура и най-демократичната храна, която може да се поръча както в крайпътна закусвалня, така и в скъп ресторант.
Символът си е символ – и когато Дмитрий Медведев беше президент на Русия, по време на посещението си в САЩ, американският президент Барак Обама го нахрани с хамбургер за закуска. А когато Обама дойде в Русия, му сервираха черен хайвер за закуска…