От 2017 г. насам, по решение на Общото събрание на ООН (резолюция № 71/279) , 27 юни се отбелязва като Ден на микро-, малките и средните предприятия.

Според Международната агенция за малки предприятия, микро-, малките и средните предприятия съставляват около 90% от всички предприятия, като наемат приблизително 70% от работната сила и представляват 50% от световния БВП. Като гръбнак на обществата по целия свят, те допринасят за местните и националните икономики и за поддържане на препитанието, особено сред работещите бедни, жените, младежите и уязвимите групи.

Тези предприятия, които обикновено наемат не повече от 250 души, са гръбнакът на повечето икономики и играят ключова роля в развиващите се страни, тъй като създават работни места, особено за най-уязвимите групи, и често са единственият източник на доходи в селските райони. Следователно те са от решаващо значение за намаляване на бедността и икономическо развитие.

Въпреки факта, че подобни предприятия са основният източник на създаване на работни места, те се сблъскват със сериозни пречки при опитите си да получат финансиране, което значително ограничава перспективите им за растеж и развитие. В най-трудно положение са предприятията, които не са официално регистрирани, а това е приблизително 74% от общия брой предприятия. Именно те често прибягват до неофициални форми на финансиране, което понякога е незаконно.

Освен това малките предприятия, включително тези, управлявани от жени и млади предприемачи, бяха най-силно засегнати от икономическото въздействие на пандемията от коронавирус. За да продължат да играят ключовата си роля в създаването на достойни и продуктивни работни места и подобряването на жизнения стандарт, малките предприятия зависят повече от всякога от благоприятна бизнес среда, включително подкрепа за достъп до финансиране, информация и пазари.

Следователно, целта на Деня е да се подчертае важната роля на микро-, малките и средните предприятия в икономиката и развитието на всяка страна, както и за цялостното постигане на целите за устойчиво развитие. Признавайки този факт и значението на принципите на отговорното предприемачество, ООН предлага на държавите да насърчават „излизането от сянка“ и официалната регистрация на такива предприятия, да им осигуряват достъп до инвестиции и преференциално кредитиране, както и да развиват международно сътрудничество между микро-, малките и средните предприятия от различни страни.

В повечето страни подкрепата за малкия бизнес и частните предприятия се счита за стратегически важна задача за икономическото развитие.

На самия ден, 27 юни, ООН кани всички държави членки, организации от системата на ООН и други международни и регионални организации, както и гражданското общество, включително неправителствени организации, академични среди, отделни лица и други заинтересовани страни, да отбележат Деня на микро-, малките и средните предприятия по подходящ начин, в съответствие с националните приоритети, с цел повишаване на обществената осведоменост за техния принос за устойчивото развитие.

Предлага се също така да се провеждат изследователски доклади, да се организират дискусии по политики, семинари и презентации от собственици на бизнес от цял ​​свят, в сътрудничество с публични, частни и нестопански организации.