На 25 юни славяните по целия свят, около 350 милиона души, празнуват Деня на приятелството и единството на славяните .
Този празник на най-голямата историческа и езикова общност от народите по света е учреден през 90-те години на 20-ти век, за да могат различните клонове на славянските народи да си спомнят за своите исторически корени, да се стремят да запазят своята култура и вековни връзки помежду си. Той се появява като следствие от разпадането на СССР , когато се формират по-независими славянски държави и възниква необходимостта от установяване на приятелски и партньорски отношения в новите условия.
Първите държави, които предприеха сериозни стъпки в тази посока, бяха Русия и Република Беларус : те подписаха редица споразумения за взаимно сътрудничество при равни условия.
Тази дата се отбелязва най-широко от приятелски настроените славянски страни. Както е отбелязано в официалните поздравления от държавни глави, например Русия и Беларус, това е истински национален празник, произтичащ от общите корени, културни традиции и обичаи на славянските народи.
Славяните са най-голямата езикова и културна общност от народи в света. Те съставляват по-голямата част от населението на Русия, Украйна, Беларус, Полша, Чехия, Хърватия, Словакия, България, Сърбия и Черна гора и живеят във всички постсъветски страни, Унгария, Гърция, Германия, Австрия, Италия, страните от Америка и Австралия.
Регионалните национално-културни сдружения дават голям принос за единството на славяните. Благодарение на тяхната дейност връзката на времената не се прекъсва, от поколение на поколение се предават самобитни традиции, вековна култура на славянските народи, обичаи и ритуали, укрепва се гражданският мир и хармония.
В Деня на приятелството и единството на славяните в различни страни се провеждат различни културни събития, насочени към запазване и възраждане на традициите и културите. В тях участват представители на правителството, църквата, обществеността и, разбира се, всички, които желаят.