Всяка година на 25 май много страни отбелязват Световния ден на щитовидната жлеза .

Датата влезе в календара през 2009 г., когато Европейската асоциация по щитовидната жлеза (ETA – тази организация се занимава с изучаване на въпроси, свързани с щитовидната жлеза и нейните заболявания) предложи да се отбележи ден, посветен на тази тема, на 25 май на международно ниво. Тази инициатива беше подкрепена от други медицински общности с подобен фокус, работещи в Азия, Северна и Латинска Америка.

Новият световен ден в календара спомага за провеждането на допълнителни събития, насочени към повишаване на нивото на обществена осведоменост относно възможните заболявания на щитовидната жлеза и методите за тяхната превенция, както и популяризиране на съвременни методи за превенция и лечение на заболявания на този орган.
Щитовидната жлеза се счита за един от най-големите органи на ендокринната система. Той произвежда хормони, които регулират метаболизма в организма, влияейки върху растежа и развитието на клетките. Тироидните хормони помагат за регулиране на консумацията на кислород от тъканите на тялото; Те са отговорни за нормалното функциониране на имунната система: стимулират нейните клетки, с помощта на които тялото трябва да се бори с инфекциите. По този начин, щитовидната жлеза влияе върху всички аспекти от живота на човек, включително дори настроението и външния му вид.

Според медицинската статистика, до една трета от цялото население на планетата страда от различни проблеми с щитовидната жлеза. Нодуларни образувания се откриват при 30 процента от възрастните, гуша (уголемяване на жлезата в резултат на йоден дефицит) – при 10-30 процента.

Междувременно, повечето заболявания на този важен орган се считат за лечими днес. Що се отнася до заболяванията, причинени от йоден дефицит, те могат да бъдат предотвратени , например, с помощта на универсални програми за йодиране на готварска сол, които са в сила в много страни по света. Източници на йод в диетата са морските дарове: водорасли, калмари, черен дроб на треска, морска риба, скариди.

На Световния ден на щитовидната жлеза медицинските организации провеждат специализирани събития – конференции, форуми, семинари, където се обсъждат въпроси, свързани с диагностиката, лечението и профилактиката на заболяванията.