С резолюция A/RES/78/281 от 7 май 2024 г. Общото събрание на ООН обяви 25 май за Световен ден на футбола . Датата за това спортно събитие е избрана, защото 2024 г. се навършват 100 години от провеждането на първия международен футболен турнир с участието на представители от различни държави, като част от Летните олимпийски игри през 1924 г. , които се проведоха в Париж.
Както е известно, спортът не само подобрява здравето и помага за воденето на активен начин на живот, но и играе ключова роля за поддържането на мира на планетата. И футболът, като спорт, има специално място в това отношение. В края на краищата, това е популярен и много достъпен спорт. В допълнение към своите игрални качества, това е универсален език, говорен от хора от всички възрасти, полове, националности и социален статус. Широката привлекателност и достъпност на футбола го правят мощен инструмент за насърчаване на здравето и мира, развиване на чувство за общност и национална гордост и насърчаване на взаимното разбирателство, толерантността, уважението и солидарността. Ето защо е установен този празник.
Трябва да се отбележи, че неофициално, но традиционно, Световният ден на футбола се отбелязваше ежегодно на 10 декември , а сега той получи официален статут, но датата е определена за 25 май . По този начин международната общност отдава почит на този спорт, който за много милиони хора не е просто игра, а начин на живот.
Никой не знае точно кога се е появила тази игра за първи път. Първото споменаване на футбола като „игра на топка, играна с крака“ е открито от историци в китайски източници, датиращи от второто хилядолетие пр.н.е. Играта се казваше Цу Чиу, което означава „да буташ с крак“. Играта на футбол позволявала на китайските воини да поддържат добра физическа форма.
Някои твърдят, че предшественикът на футбола е бил дива игра, играна от саксонците, които са живели в Англия през 8 век. На бойното поле, след битки, те ритаха отсечените глави на враговете си.
Футбол се е играл както в Древна Гърция, така и в Рим преди около две хиляди и половина години. В Гърция тази игра се е наричала „битка за топката“, което подсказва, че е била играна съответно – използвайки всякакви техники на бойните изкуства.
Но с течение на времето играта започнала да приема цивилизовани форми, особено в Англия. Където в началото на 19 век футболът започва да се култивира в привилегировани образователни институции като полезно занимание за младите хора. Това промени не само отношението към играта, но и самата игра, която набираше все по-голяма популярност.
През 1904 г. е основана Международната футболна федерация (на френски: Federation Internationale de Football Association, съкратено ФИФА, в руска транслитерация – ФИФА), която днес се е превърнала в световна футболна общност, обединяваща 211 национални футболни асоциации. Всички футболни турнири от световен мащаб се провеждат под егидата на ФИФА.
В своята резолюция Общото събрание на ООН също така призна фундаменталната роля на ФИФА и регионалните и националните футболни федерации, както и на съответните им асоциации, за популяризирането на футбола. Освен това, документът препоръчва на държавите членки „да приемат стратегии и програми за насърчаване на спорта и физическата активност, включително футбола, на национално и местно ниво като средство за насърчаване на физическото и психическото здраве и благополучие и насърчаване на спортната култура в обществото“.
Общото събрание кани всички заинтересовани страни да отбележат Световния ден на футбола по подходящ начин в съответствие с националните приоритети и да разпространяват информация за ползите от футбола за всички, включително чрез образователни и осведомителни дейности.