Всяка година на 25 май Денят на Африка се отбелязва в целия африкански континент . Този ден се нарича още Ден на африканската свобода и е посветен на годишнината от създаването на Организацията за африканско единство, създадена от 30 африкански лидери на 25 май 1963 г. в Адис Абеба, Етиопия. По решение на ООН този ден е обявен за Ден на освобождението на Африка .
За световната общност тази важна дата символизира желанието на африканските страни за единство в интерес на осигуряването на независимо развитие, мир и просперитет на континента.
През 1999 г. Общото събрание на ООН предложи на Специалния комитет по деколонизация ежегодно да се отбелязва Седмица на солидарност с народите от несамоуправляващите се територии , която да започва на 25 май и да завършва на 31 май.
Седмицата е обявена през 1972 г. (резолюция 2911 (XXVII)) за седмица на солидарност с колониалните народи на Южна Африка, Гвинея-Бисау и Кабо Верде, борещи се за свобода, независимост и равни права, считано от 25 май, Деня на освобождението на Африка.
На 22 декември 2004 г. Асамблеята настоятелно призова държавите членки да допринесат за усилията на Организацията на обединените нации за постигане на свят, свободен от колониализъм, през Второто международно десетилетие, като дадат пълната си подкрепа за работата на Специалния комитет по деколонизация за постигането на тази цел.
Във връзка с положението на Американска Самоа, Ангуила, Бермудските острови, Британските Вирджински острови, Американски Вирджински острови, Гуам, Каймановите острови, Монсерат, Света Елена, островите Търкс и Кайкос и Питкерн, Асамблеята потвърди неотменимото право на народите от тези територии на самоопределение в съответствие с Устава на Организацията на обединените нации и Декларацията за предоставяне на независимост на колониалните страни и народи, приета от Общото събрание.
Асамблеята потвърди отново, че няма алтернатива на самоопределението и призова управляващите сили, в сътрудничество с териториалните правителства, да насърчават програми за политическо образование в териториите, за да се повиши осведомеността сред населението за правото му на самоопределение.
Асамблеята също така потвърди отново отговорността на управляващите сили да насърчават социално-икономическото развитие и запазването на културната идентичност на териториите и поиска от териториите и управляващите сили да предприемат всички необходими мерки за защита на околната среда на териториите под тяхно управление, за да се предотврати всякакво влошаване на екологичната ситуация.