На 25 април се отбелязва ежегодният екологичен празник – Световният ден на пингвините , който призовава хората да помнят необходимостта от запазване на животинското разнообразие на нашата планета като цяло и разнообразието на отделните нейни региони и представители в частност.

Сред животинското разнообразие на южното полукълбо има необичайна птица, чието място в природата на този регион играе много важна роля. Точно както полярната мечка може да се нарече един от символите на природата на Северния полюс, тази птица може уверено да се нарече един от символите на Антарктида. Говорим, разбира се, за пингвини, чието разнообразие от видове не променя представата за това къде живеят – само в открито море на Южното полукълбо.

Пингвините (на латински: Spheniscidae) са семейство нелетящи морски птици, чиито представители плуват и се гмуркат добре, единственият съвременен представител на разред Sphenisciformes. В семейството има 18 съвременни вида пингвини. Най-големият от тях е императорският пингвин, чиято височина може да достигне 120 см, а теглото му е повече от 40 кг. Най-малкият представител на вида е малкото пингвинче, което е не по-високо от коляното на възрастен човек и тежи не повече от 2,5 кг.

Пингвините могат да се гмуркат на дълбочина от няколкостотин метра и да останат под водата до 20 минути, а дебел слой мазнина и пера, които образуват водоустойчива черупка, им позволяват да останат топли в студената вода, където ловуват риба и миди. Между другото, опростената форма на тялото и ципестите крака помагат на тези птици да плуват бързо в ледена вода.

Пингвините са социални птици, живеещи в колонии от стотици, понякога хиляди индивиди. Те, подобно на лебедите, са моногамни. И двамата родители работят заедно, за да се грижат за потомството си, като обикновено снасят едно или две яйца на сезон.

Унищожаването на пингвини от хората след откриването на Антарктида достигна безпрецедентни нива, но в момента популацията им е възстановена, въпреки че няколко вида от тези птици са застрашени от изчезване. Това до голяма степен се дължи на човешката дейност на островите и крайбрежните континентални зони, които са част от местообитанието на пингвините.

Именно тези и други проблеми допринасят за факта, че всякакви обществени инициативи за привличане на вниманието на учените, както и на международните организации към живота на пингвините се подкрепят по всякакъв възможен начин от еколози и екологични организации.

Датата на Световния ден на пингвините се пада в периода, когато пингвините мигрират към континента за чифтосване и люпене на яйца. Традиционно по целия свят се провеждат информационни и образователни събития, посветени на датата: фотоизложби, лекции, майсторски класове и прожекции на документални филми за пингвините.

Символично беше, че през 2013 г., в навечерието на Световния ден на пингвините, в Русия беше открито представителство на международната екологична организация Антарктически алианс, чиито цели включват запазване на биологичното разнообразие на Антарктика и Южния океан, включително чрез създаването на морски резервати.

Между другото, има още един празник, посветен на тези нелетящи птици – Денят на пингвините , който се отбелязва ежегодно на 20 януари.