Слънцето сега е в активната фаза на своя цикъл. Според дългосрочната прогноза на астрофизиците краят на лятото няма да мине без магнитни бури. За какво да се подготвят метеоролозите в края на лятото, кои са точните дати на геомагнитните бури и каква ще е тяхната сила?

Първо, заслужава да се обърне внимание на факта, че юли завърши с поредица от силни магнитни бури. Пикът на геомагнитната буря настъпи през втората половина на 30 юли, когато магнитосферните колебания достигнаха клас G3 – това е силна магнитна буря от трето ниво според петобалната система за оценка. Доста бурно беше и на 31 юли. Магнитосферните смущения в ранните часове достигнаха клас G2, а до обяд Земята започна да се „клати“ малко по-малко – силата на магнитната буря намаля до клас G1.

Учените от ЛСА на ИКИ на РАН и ИСЗФ на САН предупреждават , че има вероятност от повторение на мощни геомагнитни бури през август.

Ако в ранните сутрешни часове на 1 август бушуващата звезда предизвика магнитна буря от клас G1, то до обяд нейната мощност ще се увеличи до смущения на ниво от клас G2 . В пика на своята активност магнитната буря в първия ден на август ще продължи около 9 часа. Едва към 18:00 часа ситуацията ще се подобри и колебанията на магнитосферата ще спрат, а магнитното поле на Земята ще се нормализира.

На зазоряване на 2 август се очакват и леки геомагнитни смущения . Но те не са толкова опасни, тъй като ще оцветят картата на наблюденията на космическото „време“ на Лабораторията по слънчева астрономия на IKI и ISTP само в оранжево – това е 4 от 10 възможни точки по скалата на магнитосферната активност.

И тогава, от 3 август до 24 август , хората могат да работят и да почиват без никакви заплахи за тялото, смущения в енергийната система или сателитна навигация. Пълното „затишие“ ще продължи повече от 20 дни – магнитосферните смущения няма да надвишават 2 бала, което е в комфортната „зелена зона“.

Но в краят на август струва си да се подготвите за четиридневна силна магнитна буря от клас G1 – тя ще „бури“ всеки ден от 25 до 28 август .

На метеопатите и особено на хората със сърдечно-съдови заболявания се препоръчва да ограничат използването на електронни устройства през тези дни, за да ограничат излагането на електромагнитни полета от домакински уреди, включително компютри, микровълнови печки, телевизори и мобилни телефони.

Важно е да разберем, че реакцията на всеки от нас към магнитните бури е индивидуална. Някои може изобщо да не усетят влиянието на Слънцето върху магнитосферата, докато други през този период ще страдат от силно главоболие и безсъние, ще изпитат слабост, неразположение, промени в налягането и други неприятни симптоми.

Съвети за магнитни бури

Разбира се, би било добра идея да следите прогнозите за космическото време.

Струва си да ограничите времето си на открито, особено в периоди на пикова слънчева активност.

Спазвайте дневен режим: старайте се да се приготвяте за лягане и да ставате сутрин по едно и също време, за да спите достатъчно – по време на сън тялото си почива и се зарежда с енергия.

Избягвайте стреса, тъй като нервността и повишената тревожност могат да увеличат негативното въздействие на магнитните бури върху тялото.

Поддържайте кръвното си налягане под контрол: ако сте хипертоник или хипотоник, тогава в дните на магнитна активност трябва внимателно да наблюдавате здравето си.

Ако се чувствате много зле, по-добре е да се консултирате с лекар, отколкото да се самолекувате.

Анджела ЛЮДИНО
1prof.by