Църква Св. Вартоломей на езерото Кьонигзее, Германия (Снимка: MariaAvvakumova,
Денят на Свети Вартоломей (празникът на Свети Вартоломей) се чества широко от Католическата църква на 24 август.
Свети Вартоломей (1 век) е един от дванадесетте апостоли на Исус Христос. Историята на живота му съдържа много неточности и е осеяна с множество легендарни събития. Истинското му име беше Натанаел и той получи името Вартоломей, когато стана възрастен. Според други източници името му е Исус и е бил принуден да вземе друго име, според неписания закон на Сирия.
След Възнесението Христово той посвещава живота си на мисионерство и заминава за Индия като проповедник, където оставя препис от Евангелието на Матей. След това пътят му отвежда до Велика Армения (понастоящем югоизточна Турция), където Вартоломей получава признание за разпространението на християнството и таланта си да лекува болни и обладани. Има местна легенда в Баку, че той е бил подложен на ужасни мъчения, когато, докато е жив, е бил одран и разпнат от езичниците.
След това тялото му е изпратено в Липари (Липари е малък остров близо до Сицилия), където останките му се съхраняват в катедралата Свети Вартоломей.
Няколко феномена са свързани с името на Свети Вартоломей, вид чудеса, които се случват преди и след смъртта му. Един от най-популярните случаи е известен сред жителите на остров Липари. Когато тялото му било намерено на брега, епископът на местната църква наредил на мъжете да извадят тялото. Когато опитите се провалили, епископът изпратил да повикат децата. И те лесно пренасяха тялото на сушата, докато възрастните не можеха да направят това.
Откакто тялото на Вартоломей беше открито на острова, хората започнаха да празнуват това събитие всяка година. По време на празника солидна скулптура от сребро или злато беше изнесена от катедралата и разнесена из целия град. В наши дни това събитие се празнува в голям мащаб, като по този начин привлича голям брой хора да участват.
В Италия това е национален празник, на който се провеждат литургии, посветени на Свети Вартоломей, по улиците на градовете, които празнуват този празник, провеждат се традиционни игри като дърпане на въже, надбягване с чували, „дървото на изобилието“ (albero); della cuccagna) – стълб или стълб с награди на върха, които трябва да получите.
На този ден на главните площади на градовете обикновено се провеждат дегустации на продукти, произведени в различни региони на Италия. Всяка вечер ресторантите предлагат оригинални ястия. Вечерни представления забавляват възрастни и деца. Предвидени са и изложби на живопис и скулптура, концерти, а празникът по традиция завършва с изпълнение на духов оркестър.