На 23 май много страни отбелязват Световния ден на костенурката , животно, което символизира мъдрост, богатство и дълголетие.

Този необичаен празник се ражда през 2000 г. по инициатива на Американската служба за спасяване на костенурки. Тази организация е основана от ентусиасти през 1990 г. в Малибу (Калифорния, САЩ), за да запази популацията на костенурките, живеещи в околностите на града.

Целта на празника беше да се привлече общественото внимание към проблема със смъртта на голям брой костенурки поради близостта им до хората.

Според учените, костенурките са се появили на Земята много преди хората. Например, морските костенурки обитават световните океани от над 100 милиона години. Днес обаче оцеляването на тези живи свидетели на ерата на динозаврите е застрашено.

Освен това, те умират не само защото са случайно уловени от хора по време на събирането на реколтата от други обитатели на моретата и океаните. Друг проблем е активното развитие на плажната ивица: морските костенурки снасят яйца по плажовете, а бебетата трябва да могат свободно да достигат до океана. Човешката намеса прави този процес значително по-труден.

Унищожаването на местообитанията, болестите и изменението на климата представляват сериозни заплахи. По този начин, изменението на климата влияе върху съотношението между половете в популациите. Някои видове костенурки вече са изчезнали от дивата природа. И процесът на изчезване на костенурките продължава.

Замърсяването на околната среда с пластмаса и други човешки отпадъци също оказва голямо влияние. Както обясняват експертите, много морски костенурки бъркат пластмасата с медузи и друга храна. Фрагменти от материала блокират храносмилането, увреждат вътрешните органи и водят до изтощение и смърт на животните.

Три от седемте вида – зелената костенурка, ястребовата костенурка и атлантическата костенурка ридли – са посочени като застрашени или критично застрашени в Червения списък на застрашените видове, публикуван от неправителствената организация Международен съюз за опазване на природата (IUCN). Още три вида – кожестата костенурка, маслиновата костенурка ридли и морската костенурка логърхед – са посочени като уязвими.

Важно е да се помни, че всичко в природата е взаимосвързано. Кожестите и ястребовидните костенурки помагат за контрол на популациите на медузи и гъби. Зелените морски костенурки ядат морска трева, която трябва да се поддържа ниска, за да процъфтяват много видове риби. Ето защо е толкова важно да се защити всеки вид и да се спасят костенурките от изчезване.

На този ден във всички местообитания на костенурки се провеждат събития, по време на които доброволци спасяват животни, като правят прелези за тях под натоварени магистрали в миграционни зони или на други опасни места. Протестиращите също така искат морските брегове, където морските костенурки снасят яйцата си, да бъдат определени със закон като защитени зони.

През последните години Денят на костенурката се отбелязва не само в онези краища на земното кълбо, където се срещат тези животни, но и в много други страни по света. На този ден хората се опитват да изключат ястията с костенурки от диетата си, а предметите от бита, направени от черупките им (гребени, кутии и др.), от ежедневието си.

Самото тържество включва маскаради в костюми на костенурки със забавни сцени от живота на животните, танци на костенурки и изпращане на забавни картички с техни изображения. Просто включете въображението си и вие също можете да подкрепите тази прекрасна традиция.