Световният ден на китовете и делфините се отбелязва всяка година на 23 юли .

Този празник е създаден през 1986 г., когато забраната за китолов, въведена на 23 юли 1982 г. от Международната китоловна комисия (IWC), започва да влиза в сила след 200 години безмилостно унищожаване на китовете. Забраната е в сила и днес и означава, че ловът на китове, както и търговията с китово месо, са забранени в целия свят.

Китоловът обаче не е единствената заплаха за тези животни. Друг основен фактор за изчезването на китове, делфини и други морски бозайници е улавянето им за делфинариуми, аквариуми и циркове.

В допълнение, сериозна заплаха за морските бозайници е боклукът, който хората замърсяват в изобилие в моретата и океаните: пластмаса, стъкло, метал, риболовни съоръжения и др. Животните се оплитат в боклук, нараняват се или случайно ядат боклук и увреждат храносмилателните си органи.

Затова днес се смята за ден за защита не само на китовете, но и на всички морски бозайници.

Всяка година на този ден различни екологични групи и организации провеждат събития и демонстрации за защита на китовете и други морски бозайници. Често еколозите се обединяват и посвещават този ден на защитата на един уникален вид, който е в смъртна опасност или изчезване.

Този ден е от особено значение за Русия, тъй като моретата на Руската федерация са дом на няколко десетки вида китове, делфини и тюлени. Много от тях са застрашени и са включени в Червената книга на Руската федерация и Международния съюз за опазване на природата.

Трябва да се отбележи, че 23 юли не е единствената дата; много страни установяват национални дни на китовете. Например Австралия, от 2008 г., реши да празнува Националния ден на китовете в първата събота на юни, а в Америка Световният ден на китовете традиционно се празнува по време на лятното слънцестоене – 21 юни .

Трябва да се отбележи, че има друга дата за събитията на Световния ден на китовете и делфините – през февруари, когато се отбелязва Световният ден на морските бозайници (Ден на китовете) .

dolphin and sea lion underwater on ocean background looking at you

Днес се смята за ден за защита не само на китовете, но и на всички морски бозайници (Снимка: izanbar, лицензирана от depositphotos.com )

За информация
Моретата и океаните на Земята са разработени от морски бозайници много преди появата на хората. Откритията на палеонтолозите потвърждават съществуването на китове и тюлени преди 26 милиона години. Китоподобните (Cetacea) са разред водни бозайници, който включва китове, делфини и морски свине.

Косатките се наричат ​​най-големите месоядни делфини; те могат да плуват със скорост до 50 км/ч. Тези черно-бели красавици могат да имат между 40 и 60 зъба, като зъбите са с дължина около 13 см, което им позволява лесно да ловуват и да ядат други по-малки морски обитатели.

Делфините са морски бозайници, принадлежащи към подразред зъбати китове. В света има общо 47 вида. Делфините живеят на стада и са много дружелюбни същества. Има случаи, когато делфините са спасявали давещи се хора.

Белуга китовете са единствените китоподобни, които могат да изразяват емоции чрез изражението на лицето. С напредването на възрастта цветът на кожата им се променя. Китовете Beluga се раждат тъмносини, стават синьо-сиви и сиви, а индивидите на възраст над 3-5 години са чисто бели (оттук и името). Максималната дължина на тялото на кит белуга е до 6 метра. Най-големите мъжки тежат до 2 тона, женските – до 1,5 тона.

Синият кит е най-голямото същество на Земята, дължината му може да достигне 35 метра, а теглото му е 200 тона. Китовете дадоха много на хората: китова кост и спермацет, китово масло и костно брашно. И напоследък лекарите сериозно се интересуват от изучаването на китовете. Китът е прекрасен символ на живота в морето, голям и мощен, но в същото време много беззащитен. И е важно да запомните това…