На 22 септември се отбелязва екологичният празник Световният ден на носорога , чиято цел е да привлече вниманието на човечеството към проблема с изчезването на такова рядко животно като носорога.
Биологичното разнообразие от видове на планетата Земя продължава да намалява и това се отнася и за животните, чиито имена са известни на всеки човек от детството. Сред тях беше носорогът, някои видове от които в края на 20-ти век бяха просто застрашени от изчезване.
Не е тайна, че човешката дейност за преобразуване на света около нас за собствени нужди понякога води до най-трагичните последици за останалите живи същества на планетата. В допълнение към косвените фактори на човешката дейност, които оказват вредно въздействие върху представителите на фауната, има факт, че отделни животни стават обект на бракониерство.
Именно бракониерите доведоха носорозите до ръба на изчезването. И причината за това бяха идеите на някои традиционни култури за предполагаемите изключително лечебни свойства на неговия рог. Цената на 1 кг от рога на това животно на черния пазар достига 65 000 долара, а теглото му може да бъде между 1 и 3 кг.
Именно в средите на биолозите и природолюбителите за първи път се алармира за смъртта или заплахата от изчезване на определени животински видове. Световният фонд за дивата природа* в Южна Африка пое инициативата да обяви 22 септември за Световен ден на носорозите, за да привлече вниманието на човечеството към проблема с изчезването на този рядък представител на фауната.
Инициативата беше подкрепена от екологични организации от цял свят. Първите отговориха страните, на чиято територия живеят популации от един или друг вид носорози. Има общо 5 вида такива: черни, бели, индийски, суматрански и явански носорози. Зоопаркове, резервати и природни резервати в много страни по света канят всички да се запознаят с живота и навиците на носорога, както и просто да се възхищават на това необичайно, рядко, невероятно животно.
Фотоизложби са посветени на Световния ден на носорога, където животното е заснето в естествената му среда, на фона на изразителни пейзажи, а също, като дисонанс, снимки на носорози, убити от бракониери… Призивът за запазване, защита от смъртта мълчаливо бяга от тези снимки. Грижовните природолюбители подкрепят флашмобовете в защита на редките животни чрез социалните мрежи.
Празникът е създаден през 2010 г. и първоначално засяга съдбата на африканските носорози, но общата тъжна съдба, свързана с дейността на бракониерите, които доведоха всички видове до ръба на изчезване, обедини техните азиатски роднини с африканските носорози.
Борбата с бракониерите в момента се превръща в основното решение на проблема, способно да спре процеса на смърт на цели видове. В края на краищата популацията на носорозите, която е била унищожена с 95% през 20-ти век, според биолозите, може да изчезне напълно в рамките на 20 години, ако бракониерството не бъде напълно спряно.