Световният ден без автомобили , който се отбелязва ежегодно на 22 септември в много страни, се провежда с цел популяризиране на идеята за ходене, колоездене и използване на обществен транспорт.

Основното мото на Деня: „Градът като пространство за хората, пространство за живот .

Твърде многото автомобили не са проблем само в големите градове. Този проблем е глобален от доста време. В крайна сметка автомобилният транспорт унищожава както биосферата на планетата, така и самия човек – смята се, че всеки ден една кола убива повече от 3000 души. И всяка минута нова „кола-убиец“ излиза от поточната линия – това е статистиката.

С всичко това темпът на производство продължава да расте: автомобилът е на едно от първите места сред най-рекламираните продукти.

Първият Ден без автомобили се провежда през 1973 г. в Швейцария, когато властите на страната във връзка с кризата с горивата призоваха гражданите да се откажат от автомобили за четири дни. Отделни кампании за изоставяне на автомобили в различни европейски страни продължават до 1997 г., когато първата общонационална кампания се провежда от Великобритания, а година по-късно се провежда и във Франция. По това време само около две дузини градове празнуваха този ден. Но до 2001 г. повече от хиляда града в 35 страни по света официално се присъединиха към движението. В момента, по груби оценки, повече от 100 милиона души в 2 хиляди града по света участват в тази акция всяка година.

Осъзнавайки, че в съвременните условия е просто невъзможно напълно да се изоставят автомобилите, градските лидери и ръководителите на различни организации искат да напомнят на обществеността за проблемите, които автомобилният транспорт носи със себе си. Поне веднъж годишно.

На този ден големите градове в много страни намаляват използването на автомобили за придвижване из града в полза на трамваи, тролейбуси, автобуси, метро и други видове обществен транспорт, както и велосипеди и ходене. В някои градове на този ден се провеждат и специално организирани събития.