През май 2019 г. Общото събрание на ООН (резолюция A/RES/73/296) установи нова възпоменателна дата – Международен ден в памет на жертвите на актове на насилие, основано на религия или убеждения , на 22 август , ден след Международния ден Ден за възпоменание и възпоменание на жертвите на тероризма .

Историята на човечеството знае достатъчно примери за смъртта на хора, станали заложници и жертви на насилие, причинено от религиозни или други убеждения. Идеологията и убежденията, както показва практиката, се оказват не толкова безобидни и беззащитни поради своята нематериална природа.

Способността да се действа решително и жестоко често се свързва с психологическото въздействие върху съзнанието на човек на външни нематериални фактори, които включват вярвания от различен характер (религиозни, политически, социални, расови и други).

В повечето случаи на масова конфронтация и жестоко отношение към хора с различни убеждения, една от най-важните предпоставки е манипулирането на съзнанието и чувствата чрез система от вярвания, идеи и ценности.

Историята предоставя много примери за хора, ставащи жертви на актове на насилие, основани на религия или вяра. Достатъчно е да си припомним преследването на християните в Древен Рим, което доведе до масови болезнени екзекуции, жестокостта на християнските рицари към мюсюлманите в превзетите градове по време на кръстоносните походи, конфронтацията между католици и протестанти и др.

В днешно време, когато е очевидна недопустимостта на всяка проява на насилие, основано на религия и убеждения, когато човечеството би трябвало да е осъзнало ужаса на всички исторически примери на дискриминация и загуба на човешки животи, продължават да се случват случаи на насилие, включително масово срещу хора по причини на религиозна нетолерантност или въз основа на убеждения.

Но свободата на религията или убежденията, свободата на мнението и свободното изразяване, правото на мирни събрания и правото на свобода на сдружаване са взаимозависими, взаимосвързани и взаимно подсилващи се. Те се съдържат в членовете на Всеобщата декларация за правата на човека. Тези права могат да играят специална роля в борбата с всички форми на нетолерантност и дискриминация, основани на религия или убеждения.

Затова при установяването на нова паметна дата Общото събрание на ООН призовава всички правителствени и неправителствени организации, представители на всички религиозни вероизповедания да помнят жертвите и жертвите на актове на насилие, основани на религия и убеждения.

Този призив е отправен към цялото човечество. Тя е насочена към разпространение на хуманистичните принципи на социалното развитие, към изграждане на взаимоотношения между хората, основани на диалог и толерантност.

В своята резолюция ООН осъжда всяка проява на насилие, основано на религия и убеждения, както срещу човек, така и по отношение на неговата собственост, дом, културни ценности, храмове, училища и др.

Ярки примери за актове на насилие срещу цивилни въз основа на религия и вяра са действията на бойци на ISIS (дейностите на организацията са забранени на територията на Руската федерация) в Сирия, атаки срещу джамии в Нова Зеландия, насилие срещу християни в Шри Ланка, както и военни престъпления от украински наказателни сили и националисти срещу мирното население на Донбас…

ООН призовава държавите, международните, хуманитарните и религиозните организации и общности не само да почетат паметта на жертвите, но и да оказват помощ на засегнатите от актове на насилие. Основният призив е да се предотврати повторението на насилие, основано на религия и убеждения.