Всяка година на 22 май редица страни отбелязват необичаен празник – Световния ден на готите, главно от представители на тази субкултура.

Инициативата за провеждане на подобно тематично събитие е предложена през 2009 г. от британския диджей Cruel Britannia, който организира шоу програма с готик музика в популярната британска радиостанция BBC Radio 6 Music. Това беше част от едноседмична поредица от програми, посветени на различни субкултури. Събитието беше успешно и след това беше решено да се създаде Световен ден на гота, който да се провежда всяка година. И ако през първата година се е празнувал само във Великобритания, то след няколко години празникът става известен и в други страни от Европа и Америка.

Основната цел на Деня е да даде възможност на представителите на готическата субкултура да заявят себе си и да говорят за различни аспекти на „своя свят“, като музика, мода и изкуство.

Следователно, събитията, провеждани на този ден, включват концерти, модни ревюта, художествени изложби и много други. Някои страни провеждат и благотворителни събития, насочени към борба с предразсъдъците и омразата към субкултурите, така че младите хора, които изглеждат различно от другите, да се чувстват подкрепени от общността и да не се чувстват като „изгнаници“. Поради това програмата на Обединеното кралство за Световния ден на готите обикновено включва фондация SOPHIE, благотворителна организация, основана в памет на 20-годишната Софи Ланкастър, която почина през 2007 г. Тя стана жертва на убийство от омраза заради готическата си принадлежност.

Смята се, че готическата субкултура (от английското Gothic) се е появила във Великобритания в края на 70-те години на миналия век и е „произлязла“ от пънк движението. Една от основите на развитието на готическото движение е „пасивен“, естетически протест срещу културните стереотипи, преобладаващи в обществото. Първоначално младежка субкултура, готската субкултура сега е представена в света от по-възрастни хора. Развитието на готиката е повлияно от определени произведения на литературата и киното, а по-късно елементите на субкултурната естетика започват да проникват в популярното изкуство.

Трябва да се каже, че готическата субкултура е разнообразна и разнородна в своите проявления, но има и характерни черти за нейните представители: специфично мрачен образ (черни дрехи в стила на епохата, специфични атрибути и специален тъмен грим), интерес към готическата музика (готически рок, дарквейв, постпънк, индъстриъл, дет рок, неокласицизъм, готик метъл, ефирна вълна), мистицизъм, „черен“ хумор, филми на ужасите и същата литература. В рамките на една субкултура съществуват норми и стандарти на поведение и мироглед.

Почти от самото начало на съществуването си е критикувана заради ексцентричния външен вид на своите представители и разпространените в обществото митове за готите. Това обаче не пречи на готическата субкултура да бъде популярна в продължение на няколко десетилетия. В момента е представен главно на Запад – в страните от Европа, Новия свят и в Австралия, където Световният ден на гота се отбелязва ежегодно на 22 май.

Готска война (262-269)

От 238 година Римската Империя е непрекъснато нападана от готите. През 262 г. готите нахлуват в Мала Азия.

През 263 г. готите разграбват храма на Артемида в Ефес. Между 264 – 265 г. готите навлизат във вътрешността на Мала Азия. Те опустошават Кападокия и се оттеглят на запад в Царство Витиния. Оденат атакувал и победил готите в района на Хераклея Понтика.

През 267 г. готски войски, придружени от племето на херулите, тръгват от северния бряг на Азовско море с 2 000 кораби и 320 000 мъже в посока към Егейско море. По време на обсадата на Атина готите са отблъснати от историкът Дексип, който събира гражданска милиция и спира инвазията.

През 268 г. по времето на император Галиен готите унищожават храма на Артемида в Ефес. През 268 г. император Галиен успява през пролетта на 268 г. да нанесе загуба на готите и херулите по техния път към Македония на река Нестос (днес Места).

Император Клавдий II Готски тръгва на поход против чуждите войски и близо до Naissus (днешен Ниш) побеждава готите през 269 г. в битката при Ниш в Сърбия. Римляните нападнат и унищожат останалите на Балканския полуостров готи.

https://bg.wikipedia.org