През 1999 г. на 30-ата сесия на Генералната конференция на ЮНЕСКО беше решено да се отбелязва ежегодно Световният ден на поезията на 21 март. Първият Световен ден на поезията се проведе в Париж, където се намира централата на ЮНЕСКО.
„ Поезията “, се казва в решението на ЮНЕСКО, „ може да бъде отговорът на най-належащите и дълбоки духовни въпроси на съвременния човек – но за това е необходимо да се привлече възможно най-широко обществено внимание към нея “.
Поезията обединява страни, народи, култури и помага на хората да се разбират. От векове мислите и чувствата, изразени в поетична форма, проникват в сърцата на хората, напомняйки ни, че всички сме едно голямо семейство и че макар и толкова различни, всъщност много си приличаме.
Отбелязвайки Световния ден на поезията, ЮНЕСКО насочва вниманието ни и към удивителната способност на поетичното слово да събужда творческите способности у човека.
Една от основните цели на Деня е насърчаване на езиковото многообразие и подкрепа на застрашените езици чрез поезия. Освен това Световният ден на поезията има за цел да предостави възможност за по-добра изява на малки издателства, чиито усилия довеждат до читателите предимно творчеството на съвременни поети, и на литературни клубове, които възраждат вековната традиция на живото, звучащо поетично слово .
Този ден, според ЮНЕСКО, има за цел да насърчи развитието на поезията, връщането към устната традиция на поетичните четения, преподаването на поезия, възстановяването на диалога между поезията и други форми на изкуство, като театър, танц, музика , живопис, както и насърчаване на публикуването и създаването в медиите на положителен образ на поезията като истинско модерно изкуство, отворено към хората.
Думата „поезия“ идва от гръцки. poieo – създавам, създавам, конструирам, създавам. Смята се, че най-древните химни са създадени през 23 век пр. н. е. Автор на поемите е поетесата-жрица Ен-хеду-ана, за която се знае само, че е дъщеря на акадския цар Саргон, завладял Ур (територия на Иран). En-hedu-ana пише за бога на луната Нанна и неговата дъщеря, богинята на утринната звезда Инанна.
В момента на този ден по целия свят – в културни институции, учебни заведения, творчески колективи и др. — провеждат се различни поетични концерти, авторски четения, конференции и семинари, посветени на поетите и тяхното творчество, представяне на нова поетична литература, връчване на литературни награди.