През декември 2019 г. Общото събрание на ООН, с резолюция (A/RES/74/241), обяви 21 май за Международен ден на чая .
Сред напитките, известни по целия свят, може би най-популярната и известна е чаят. По популярност и разпространение е на второ място след водата, но за разлика от нея се използва не само за утоляване на жаждата, но и като тонизиращо и затоплящо средство, а различните видове чай позволяват на любителите на напитката да формират предпочитания според собствения си вкус.
Чаят е напитка, приготвена от растението Camellia sinensis. В допълнение към тонизиращия си ефект, той притежава и редица други полезни свойства, които се използват в традиционната медицина в някои страни. Пиенето на чай може да е от полза за вашето здраве и благополучие, благодарение на противовъзпалителните, антиоксидантните и отслабващи свойства на напитката.
Смята се, че чаят произхожда от североизточен и югозападен Китай и северна част на Мианмар, като най-ранните регистрирани случаи на употреба датират отпреди 5000 години.
За страните от Югоизточна Азия чаят отдавна е неразделна част от културата, където всяка страна е развила свои собствени традиции за пиене на чай и приготвяне на тази вълшебна напитка, чието разнообразие от сортове е свързано, наред с други неща, със спазването на различни методи на окисление и ферментация.
За много страни чаената индустрия е жизненоважна част от икономиката, осигурявайки работа на значителен брой граждани. Брането на чай е основният източник на доходи за тези хора, а за щатите е част от приходите от износ.
Предвид популярността на напитката, нейната роля в традиционната култура на много народи по света, както и факта, че производството на чай спомага за поддържането на икономическото благосъстояние в редица региони на света и е основният източник на доходи за милиони хора, много международни организации предложиха създаването на Международен ден на чая още в края на 90-те години на миналия век. След Световните обществени форуми, проведени в Мумбай през 2004 г. и Порто Алегре през 2005 г., Денят на чая беше отбелязан на 15 декември, напомняйки ни, че все още има много проблеми в чаената индустрия, които изискват внимание и решения.
Първоначалната дата е била отбелязвана най-широко в Индия и Шри Ланка, както и в страни, където производството на чай е важен компонент от икономиката: Бирма, Китай, Танзания, Кения и редица други страни.
Вземайки предвид всички горепосочени факти, както и докладите на ФАО, на 19 декември 2019 г. Общото събрание на ООН обяви 21 май за Международен ден на чая, призовавайки ФАО да поеме водеща роля в дейностите по ежегодното му отбелязване. От 2020 г. този празник се провежда ежегодно на официално ниво.
На първо място, събития, посветени на неговото честване, се провеждат в регионите, където се отглежда и произвежда чай. В опит да подчертае значението на чая и чаената индустрия за постигане на Целите за устойчиво развитие и да подкрепи семейните земеделия и традиционните земеделски системи, които съществуват в хармония с околната среда и поддържат биоразнообразието, ФАО (Организацията по прехрана и земеделие на ООН) определи няколко региона за отглеждане на чай в Китай, Корея и Япония като глобално важни системи за селскостопанско наследство. В същото време основните производители на чай в света остават следните страни: Китай, Индия, Кения и Шри Ланка.
Важно е също да се има предвид, че производството на чай е много чувствително към изменението на климата. Чаят може да се произвежда само при специфични агроекологични условия и следователно в ограничения брой страни, споменати по-горе, много от които са силно податливи на изменението на климата. Променящите се температури и модели на валежите, водещи до зачестили наводнения и суши, вече оказват влияние върху добивите, качеството и цените на чая, намалявайки доходите и застрашавайки поминъка на селските райони. Страните, произвеждащи чай, трябва да вземат предвид проблемите с изменението на климата, както по отношение на адаптацията, така и на смекчаването на последиците, в своите национални стратегии за развитие на чаената индустрия.
Международният ден на чая е възможност да отбележим културното наследство, ползите за здравето и икономическото значение на чая, като същевременно работим за осигуряване на устойчивост на производството му от полето до чашата, като гарантираме, че чаят ще продължи да бъде от полза за хората, културите и околната среда за поколения напред.
Приятно чаено парти на всички!