Всяка година на 20 юни се отбелязва Световният ден на ефективността . Той няма официален статут, не е известно кой го е учредил и кога, но всяка година набира популярност в интернет. Основната му цел е да привлече вниманието на обществото и отделните хора към темата за повишаване на ефективността на всяка дейност, производителността на труда и следователно към подобряване качеството на живот.
Почти всеки човек се е сблъсквал със ситуация, в която монотонното ежедневие го потиска и осъзнаваш, че всичките ти действия са безсмислени и усилията ти не водят до желания резултат. И имаш желание да промениш нещо в личния си живот или работа, тоест желание за ефективност.
Личната ефективност означава способността за успешно постигане на поставените цели, използвайки минимум вътрешни и външни ресурси за това. Тоест, да не се пилеят усилия, материални ресурси, нерви, време, за да се направи ефективно нещо планирано бързо, без загуби и да се наслади на резултата.
Разбира се, ефективността може да се измерва по различен начин от различните хора – всичко зависи от техния начин на живот и цели. Можете да се стремите към кариерно израстване, професионален успех, спортни постижения, щастие в личния си живот… Или можете да се стремите към всичко наведнъж. Но когато човек има много желания и няма умения за изграждане на лична ефективност, съществува риск да пропилява ресурсите си напразно, а това от своя страна не допринася нито за моралното, нито за материалното благополучие.
Експертите съветват да се научите да развивате лична ефективност. Ето най-често срещаният списък с техните препоръки:
• Ясно дефинирайте целите си (както дългосрочни, така и непосредствени) и запишете стъпките/задачите за постигането им. Не забравяйте да приоритизирате, за да не ви пречат малките неща да видите важните неща.
• Ако не можете да „намерите себе си“ – мечтайте. В края на краищата, мечтите са важен двигател за успех, те ще ви помогнат да намерите вектор на развитие.
• Постоянно саморазвитие – не само в професионалната, но и в личната сфера. Новите умения и знания ви помагат да откриете нови области на дейност, а следователно и – евентуален успех. Способността да напуснете зоната си на комфорт е важно качество за повишаване на личната ефективност.
• Ако е възможно, избягвайте или напълно премахнете от кръга си хора, които ви „разрушават“. По-конструктивно и полезно е да общувате с тези, които ви вдъхновяват и зареждат с енергия.
• Редовно анализирайте областите от живота, които са отговорни за енергията: физическа, емоционална, умствена, духовна – за баланс, и ресурсите, които се изразходват за постигане на целта. Ако някъде няма достатъчно, тогава потърсете варианти за попълване.
• И не забравяйте да се награждавате. Това значително повишава производителността на всяка дейност. Но наградите не трябва да са само приятни, но и полезни. Лакомствата за всяко постижение не са най-добрата идея.
• В момента съществуват редица методи и обучения за повишаване на личната ефективност, но можете да прибегнете и до консултация със специалист в тази област, ако не можете сами да намерите отговори на въпросите си.
Важно е също да се помни, че ефективността не е самоцел. Трудно е постоянно да се поддържа висока производителност. В крайна сметка, ефективността и качеството на живот са резултат от постигането на много компоненти в живота и работата. Има периоди в живота, когато просто трябва да „пуснете ситуацията“, да издишате и да си дадете възможност да се възстановите в мир, да си починете . Това е важно, на първо място, за физическото и психическото здраве .
Личната ефективност е постоянна ежедневна работа върху себе си и това винаги е трудно. Но когато се превърне в черта на характера, се променя не само качеството на живот на самия човек, но и на неговата среда.