Международният ден на Луната се отбелязва ежегодно на 20 юли , установен с резолюция 76/76 на Общото събрание на ООН през декември 2021 г., в допълнение към други паметни космически дни – 4 октомври ( изстрелването на първия земен спътник от Съветския съюз ) и 12 април ( първият човешки космически полет ).
Датата за празника е избрана, за да се отбележи годишнината от първото кацане на човека на Луната през 1969 г. като част от лунната мисия Аполо 11 и да се насърчи международното сътрудничество в устойчивото изследване на Луната, в космическите изследвания и в мирното използване на космическото пространство, както и да се отбележи приносът на учените, инженерите, астронавтите и други специалисти, чиито усилия направиха това събитие възможно.
Инициативата за честване на Деня на Луната идва от Съединените щати, където първите тематични събития са проведени през 1971 г., когато президентът Ричард Никсън обявява 20 юли за Национален ден на кацането на Луната, за да отбележи годишнината от историческата космическа мисия. В следващите години тази дата се отбелязва само от любители на астрономията и космоса. По време на 64-тата сесия на Комитета на ООН за мирно използване на космическото пространство, която се проведе през август-септември 2021 г., ентусиасти подават искане за учредяване на Международен ден на Луната. В резултат на това Общото събрание на ООН подкрепва това предложение и датата е определена.
Луната е единственият естествен спътник на Земята, вторият най-ярък обект в земното небе след Слънцето. Средното разстояние между центровете на Земята и Луната е 384 467 км. Според най-популярната версия, Луната се е появила малко по-късно от Земята – преди около 4,5 милиарда години, като се е образувала от фрагменти, останали след „Гигантския сблъсък“ на Земята и планетата Тея, сходна по размер с Марс. Към днешна дата Луната е единственият извънземен астрономически обект, посетен от хора.
Векове наред хората са гледали небето, размишлявайки върху произхода и мистериите на Луната. От древни времена тя е служила не само като навигационен ориентир, но и е вдъхновявала културното и духовно развитие на човечеството. Художници са я изобразявали върху платно, поети са я възпявали в стихове, философи и учени са се опитвали да разгадаят тайните ѝ. Луната е служила като символ на мистицизма и романтизма, въплъщение на това, което е неразбираемо и вечно.
Благодарение на изобретяването на първите телескопи стана възможно изучаването на спътника на Земята от земята. С появата и развитието на космическата дейност Луната стана цел на човешки полети, което позволи на човека да стъпи на други космически тела във Вселената.
Общо СССР/Русия, САЩ, Европа, Япония, Китай, Индия и Израел са изстрелвали космически кораби до Луната в период от повече от 60 години, с повече от 77 успешни лунни мисии от началото на космическата ера. Тъй като усилията за изследване на Луната продължават и днес, тази дата ще служи не само като напомняне за минали успехи, но и като ежегодно свидетелство за бъдещи начинания.
Тъй като напредъкът в космоса добави ново измерение към човешкото съществуване и отвори нови възможности за увеличаване на човешките знания и подобряване на човешкия живот, Организацията на обединените нации си е поставила за цел да използва уникалните възможности, които предлага изследването на космоса, в полза на цялото човечество. Още през декември 1958 г. Общото събрание приема първата по рода си резолюция по въпроса за мирното използване на космическото пространство, а през 1967 г. влиза в сила Магна Харта на космическото пространство – Договорът за принципите, уреждащи дейността на държавите при изследване и използване на космическото пространство, включително Луната и другите небесни тела.
Днес Службата за въпросите на космическото пространство, част от Организацията на обединените нации, отговаря за насърчаването на международното сътрудничество в областта на мирното използване на космическото пространство.
Между другото, Денят на Луната е важен не само за специалистите в космическата индустрия и тези, които се интересуват от астрология и астрономия. Луната играе голяма роля в живота на народите на Земята. Положението на Луната, нейното влияние върху Земята и земляните са широко обсъждани и изучавани днес. Лунният календар , който се основава на периода на смяна на фазите на Луната, играе важна роля в живота на редица народи и някои не могат да си представят ежедневието си без „поглеждане назад“ към лунния календар.
Първото международно честване на Деня на Луната през 2022 г. се проведе под мотото „Координация и устойчивост на лунните изследвания“. В различни страни бяха проведени тематични събития. Оттогава традициите на празника включват: гледане на документални филми и четене на книги за Луната, проекти за нейното изследване, наблюдение на Луната, тематични събития в планетариуми и космически центрове и др. Или пък можете просто да гледате Луната в този ден или нощ, защото е толкова романтична…