20 май е Световният ден на пчелите . Празникът е учреден с резолюция на Общото събрание на ООН (A/RES/72/211) през декември 2017 г.

Това беше предшествано от цяла поредица от събития: приемането на Конвенцията за биологичното разнообразие, работата на Организацията по прехрана и земеделие на Обединените нации (FAO) по въпросите на опрашването, опрашителите, опазването на тяхното разнообразие, безопасността на храните и устойчиво развитие на селското стопанство. През 2016 г. Република Словения, заедно с Международната федерация на пчеларските организации, направи предложение на срещата на ФАО за установяване на Световен ден на пчелите, като подчертава ролята на тези насекоми в опрашването, увеличаването на добивите на културите и в резултат на това продоволствената сигурност .

За дата на честването е избран 20 май – в памет на един от изключителните пчелари, новатори в този вид дейност – Антон Янша (1734–1773), считан за един от основателите на съвременното пчеларство. Той е роден в Словения на 20 май 1734 г. и след като е превърнал пчеларството в своя основна дейност, той успява значително в тази област, като дори успява да напише наръчник, публикуван през 1771 г. на немски език.

Създаването на празника има за цел да подчертае приноса на медоносните пчели в процесите на опрашване на растенията, включително земеделските култури, тоест тяхната роля в растениевъдството, градинарството, зеленчукопроизводството и други отрасли на селското стопанство.

Пчелите, пеперудите и другите опрашители влияят на всички ни. Храната, която ядем, като плодове и зеленчуци, зависи пряко от опрашителите. Свят без опрашители би бил лишен от хранително разнообразие – нямаше да има боровинки, кафе, шоколад, краставици. Те не само спомагат за осигуряването на изобилие от плодове, ядки и семена, но и за разнообразието и качеството, които са от решаващо значение за човешкото хранене. В допълнение към производството на храна, опрашителите също допринасят пряко за създаването на лекарства, биогорива, текстил и строителни материали.

По-голямата част от видовете цъфтящи растения могат да произвеждат семена само чрез движението на цветен прашец от тичинките към плодниците. Без тази опрашителна работа много от взаимосвързаните видове и процеси, които функционират в една екосистема, ще се сринат.

Опрашването е процес, който е от решаващо значение както за селскостопанските, така и за естествените екосистеми. Той играе ключова роля в производството на храни и поминъка и служи като връзка между дивите екосистеми и хранително-вкусовите системи.

Празникът, фокусиран специално върху пчелите като основен опрашител, информира и какви други представители на света на насекомите, както и птиците и бозайниците, участват в процесите на опрашване. Ролята на пчелите се откроява, тъй като в допълнение към естествения процес на опрашване в процеса на събиране на нектар, тези насекоми носят много други ползи за хората. На първо място, това е, разбира се, медът – важен продукт сам по себе си, който е в основата и на много други хранителни продукти, лекарства, хигиенни продукти и козметика. Освен меда, пчелните продукти, използвани от хората, включват пчелно млечице, пчелен восък и прополис.

Здравето на опрашителите определя продуктивността на много растителни видове, които са в основата на диетата на хората и животинския свят.

В допълнение към меда, пчелните продукти, използвани от хората, включват пчелно млечице, пчелен восък, прополис (Снимка: Darios, лицензирана от Shutterstock.com)

Световният ден на пчелите има за цел да информира населението не само за ползите от опрашителите, но и за проблемите, които възникват пред тяхното съществуване в съвременния свят. Сред тези проблеми са използването на пестициди в селското стопанство, преминаването към монокултурно отглеждане в определени региони и др.

Екологичното равновесие, организирано на принципа на тясната взаимосвързаност на всички негови компоненти, страда значително, ако се наруши дори един, на пръв поглед незначителен елемент. По този начин намаляването на опрашителите води до намаляване на хранителното разнообразие.

Всички събития, които се провеждат в рамките на Световния ден на пчелата, се провеждат с активното участие на ФАО, както и на пчеларски организации, представители на селското стопанство и фермерството. И всяка година те са посветени на определена тема.

Сред мерките, насочени към опазване на разнообразието от опрашители, са наблюдение на намаляването на популацията на отделните видове насекоми, идентифициране и евентуално отстраняване на причините за това намаляване. Освен това се отдава голямо значение на рационалното използване на торове и пестициди в селското стопанство, възможното изоставяне на използването им в случай на заплаха за опрашителите и възстановяването на естествените местообитания на опрашителите.

В Словения за първата дата на Световния ден на пчелите, отбелязан на 20 май 2018 г., беше пусната възпоменателна монета от 2 евро.