Денят е избран в чест на подписването на 20 май 1875 г. в Париж, на международна дипломатическа конференция, на известната „Конвенция за метъра“, която се превръща в първото междуправителствено споразумение за научно и техническо сътрудничество, поставяйки основите на единна международна метрологична пространство.
Въз основа на тази конвенция е създадена междуправителствената Международна организация за мерки и теглилки.
През 1875 г. Конвенцията е подписана от 17 държави. Трябва да се отбележи, че един от инициаторите за създаването на Международната организация за мерки и теглилки беше Академията на науките в Санкт Петербург. Конвенцията за метъра е изменена през 1921 г. и в момента има около 60 държави-членки.
Въз основа на Метричната конвенция беше създадено Международното бюро за мерки и теглилки (BIPM) – първата международна изследователска лаборатория – и създаде рамка за световно сътрудничество и взаимодействие на науките за измерване и, като следствие, прилагането на постиженията на тези науки в индустрията, търговските дейности и социалния живот.
Международното бюро за мерки и теглилки, намиращо се във Франция (Севр), съхранява стандартите на Международната система от единици – метър, килограм , единици за йонизиращи изследвания, електрическо съпротивление. Освен това учените по метрология провеждат различни метрологични изследвания и проверяват точността на измерванията. Понастоящем първоначалната цел на Метричната конвенция е запазена – единството на системата за измерване във всички страни, подписали Конвенцията.
Известно е, че метрологията възниква в древността и в превод означава „наука за измерванията “ . Метрологията прониква във всички науки и дисциплини, занимаващи се с измервания, и е единна наука за тях. Основните понятия, с които работи метрологията, са измерване, измервателен уред, метрология и измервателни техники.
Всъщност, в по-широк план, метрологията, науката за измерването, играе централна роля в научните открития и иновациите, индустриалното производство и международната търговия, подобряването на качеството на живот и опазването на глобалната околна среда.
В навечерието на самия празник по традиция директорите на Международното бюро за мерки и теглилки (BIPM) и Международното бюро по законова метрология (BILM) се обръщат към световната общественост и към метрологичната общност с послания, в които отбелязват най-важните и социално значими проблеми на годината, чието решаване изисква метрологична подкрепа.
Също така на този ден е обичайно да се отбелязват приносите на специалистите, работещи в тази индустрия. Следователно може да се счита за международен професионален празник.
Трябва също да се отбележи, че всяка година Световният ден на метрологията се провежда под определено мото. Така през годините темите на празника бяха: „Светът на метрологията в услуга на целия свят“, „Измерванията в заобикалящата ни среда“, „Олимпийските игри са невъзможни без измервания“, „Измерванията в науката“. и технологии. Мост към иновациите“, „Метрология за безопасност“, „Измерване и глобалното енергийно предизвикателство“, „Измерване и светлина“, „Измерване в един динамичен свят“, „Измерване за транспорт“, „Непрекъснато развиваща се – международна система от единици ( SI)“, Измерване за здраве, Метрология в цифровата ера, Измерване в подкрепа на глобалната хранителна система, Измерваме днес за устойчиво бъдеще и др.