Първата снимка в света

Фотографията е уникално явление, защото във фотографиите можете да запечатате текущи събития, интересни моменти, красиви места, любими лица, моменти, които никога няма да се повторят… Благодарение на тях можете да се върнете назад във времето, защото разглеждайки снимките, ние помнете много прекрасни моменти от живота. Освен това за някои фотографията е не само хоби, но и професия и дори изкуство.

Ето защо не е изненадващо, че този феномен има и свой личен празник – Световен ден на фотографията , който всички фотографи (както любители, така и професионалисти) и ценители на това изкуство празнуват ежегодно на 19 август . И е създадена през 2009 г. по инициатива на австралийски фотограф на име Корске Ара.

Датата на празника е избрана поради факта, че на този ден през 1839 г. на широката публика е представен метод за получаване на фотопечат – дагеротип , прототип на фотографията. Това изобретение принадлежи на Louis Jacques Mandé Daguerre, от когото патентът за такава обещаваща иновация е закупен от френското правителство, което обявява изобретението му за „подарък за света“. В крайна сметка изобретението на Дагер е първата стъпка към фотографията като публично достъпна „технология“.

Фотографията, която сега е твърдо установена в почти всички сфери на нашия живот, има дълга история. Но именно дагеротипът – процесът на получаване на изображение върху метална плоча – се смята за първия практичен метод на фотография. То, или по-скоро производството на фиксирано изображение, е създадено в началото на 1820-те години от френския изобретател Жозеф Ниепс, но носи името на Луи Дагер, тъй като именно той успява да получи изображение и да го фиксира върху медна плоча, покрита с със сребро. Следователно именно дагеротипът се смята за прародител на съвременната фотография.
През следващите години много учени продължиха да подобряват процеса на получаване на снимки, използвайки различни материали и реактиви. През 1861 г. Джеймс Максуел успява да възпроизведе цветна снимка, а изобретяването на цифровия фотоапарат през 1981 г. от Sony прави възможно правенето на цифрови снимки и изоставянето на традиционния фотографски филм (въпреки че много професионални фотографи все още го предпочитат в работата си). И днес, в света на дигиталните технологии, ние лесно можем сами да направим снимки, които по-късно ще ни накарат да се усмихнем, натъжим или да затаим дъх.

Разбира се, фотографията заема специално място в живота на тези, които са избрали тази дейност за своя професия, защото работата им с право може да се нарече изкуство. Затова днес можем да поздравим всички фотографи за техния професионален празник.

Като цяло Световният ден на фотографията е празник за всички, които обичат да снимат и да бъдат снимани, което означава, че събитието е невероятно светло и позитивно. Днес се чувствайте свободни да вземете всяко оборудване, което може да улови незабравими моменти и гледки, и давайте напред!

Присъединете се към очарователния свят на фотографията и включете приятелите и семейството си в него или можете също да посетите фотоизложби, които между другото често се организират за този празник от различни фотографи или фото студиа. В редица страни на този ден са посветени и майсторски класове от професионални фотографи, различни семинари, лекции и флашмобове.
Честит празник приятели! Гледайте по-често света и заобикалящата го реалност през обектива на камерата и зарадвайте другите с вашите уникални снимки: споделяйте ги в социалните мрежи, качвайте ги на складове.