През 2012 г. в света се появи още една добра традиция – в една от неделните дни на януари, по инициатива на Международната федерация по ски (French Fédération Internationale de Ski, FIS), се отбелязва Световният ден на снега . Другото му име е Международен ден на зимните спортове .
Целта на празника е да повиши интереса към зимните спортове и да привлече младите хора към активен начин на живот. Според FIS на този ден трябва да се проведат „снежни фестивали“, по време на които деца и възрастни ще могат да участват в състезания на кънки, ски или сноуборд.
Според организаторите „този ден ще даде възможност на всеки да се наслади на снега, да се срещне с някого и да се потопи в светлото бъдеще на зимните спортове, които ще се възприемат не само като състезание, но и като забавление“.
„ Днешните деца често са песимисти за бъдещето и се надяваме, че чрез това събитие можем да покажем на тях и техните семейства колко забавно могат да се забавляват благодарение на снега, като същевременно поддържат здравословен, безопасен и природосъобразен начин на живот “, каза Джан-Франко Каспер, който тогава беше президент на Международната ски федерация.
Организирането на този празник беше втората стъпка от изпълнението на програмата на FIS „Да заведем децата на снега“. Датата на Деня на снега не е избрана случайно: в края на януари, когато приключват коледните и новогодишни празници, е важно да се привлече вниманието към ски курортите.
Ако през първата година на празника в него участваха повече от 20 страни по света, включително САЩ, Канада, Австралия, Швейцария, Финландия, Германия, Великобритания, Норвегия, Полша, Турция, Казахстан, Украйна и др. до втората година готовността за подкрепа на международния Фестивалът вече е изразен от около 40 страни. Интересното е, че те включват не само традиционни „ски“ страни (Швейцария, Финландия или Норвегия), но и по-малко известни в този смисъл Унгария, Япония, Естония и дори Пакистан.