Anti-apartheid leader and African National Congress (ANC) member Nelson Mandela raises clenched fist, arriving to address mass rally, a few days after his release from jail, 25 February 1990, in the conservative Afrikaaner town of Bloemfontein, where ANC was formed 75 years ago. (Photo credit should read TREVOR SAMSON/AFP/Getty Images)

Мирът не е просто отсъствие на война; мирът е създаването на среда, в която всички могат да просперират, независимо от раса, цвят на кожата, вероизповедание, религия, пол, класа, каста или друг социален фактор или статус. Религията, етническата принадлежност, езикът, социалният и културният опит са съществени компоненти на човешката цивилизация, които обогатяват нейното многообразие. Как можем да им позволим да се превърнат в основа за социално разделение или насилие? Когато това се случи, това подкопава основите на нашата човечност.
Нелсън Мандела

Международният ден на Нелсън Мандела е учреден от Общото събрание на ООН през ноември 2009 г. (резолюция 64/13) и се отбелязва ежегодно на 18 юли , рождения ден на един от най-известните борци срещу режима на апартейд (расова дискриминация) в Южна Африка. Новата дата в календара на международните празници се появи в знак на признание за приноса на бившия африкански президент за каузата за мир и свобода.

Нелсън Ролихлахла Мандела е първият чернокож президент на Южноафриканската република. По време на ерата на апартейда той е един от най-известните активисти в борбата за правата на човека, за което прекарва 26 години в затвора . През 1990 г. активистът за правата на човека е освободен от затвора, а през 1993 г. е удостоен с Нобелова награда за мир.

Година по-късно, през пролетта на 1994 г., се проведоха първите общи избори в Южна Африка, които предоставиха пълно право на глас на всички жители на многоетническата страна. В резултат на това Нелсън Мандела стана президент на Южна Африка – и първият чернокож човек, заемал този пост.

Резолюцията на Общото събрание на ООН, с която се установява датата на празника (№ A/RES/64/13), „признава ценностите на Нелсън Мандела и неговата всеотдайна служба на човечеството в областите на разрешаването на конфликти, расовите отношения, насърчаването и защитата на правата на човека, помирението, равенството между половете, правата на децата и други уязвими групи, както и подобряването на положението на най-бедните и най-необлагодетелстваните социални групи“. Документът подчертава и приноса на южноафриканския президент за установяването на мир в целия свят.

През декември 2015 г. Общото събрание реши да разшири обхвата на Международния ден на Нелсън Мандела, за да насърчи и хуманните условия на лишаване от свобода, да повиши осведомеността, че затворниците са неразделна част от обществото, и да признае работата на затворническия персонал като жизненоважна социална услуга.

Всяка година в Деня на Нелсън Мандела в информационните центрове на ООН и политическите институции по света се провеждат различни събития. Организират се дебати и тематични четения; прожектира се филмът „Непобедим“, посветен на южноафриканския президент; провеждат се концерти с етническа музика; откриват се фотографски и исторически изложби.

Съществува и наградата „Нелсън Мандела“, учредена от Общото събрание с резолюция 68/275 от 6 юни 2014 г. Тя се присъжда на всеки пет години, за да се признаят изключителните постижения и принос на двама души (една жена и един мъж), избрани от различни географски региони. За първи път е връчена през 2015 г. Наградата има за цел да признае постиженията на онези, които посвещават живота си на служба на човечеството и на насърчаване на целите и принципите на Организацията на обединените нации.

ООН също се присъединява към призива на фондация „Нелсън Мандела“ всеки човек по света да отдели 67 минути (по една минута за всяка година от обществената служба на Мандела), за да помогне на друг човек, да направи нещо добро и важно на този ден: да помогне на нуждаещите се и в неравностойно положение, да се грижи за дете, да се грижи за околната среда или да предостави доброволческа и благотворителна помощ.