Всяка година на 18 май музейни работници от различни страни отбелязват своя професионален празник – Международен ден на музеите . И, разбира се, всички онези, които с нетърпение очакват следващото си посещение в художествения или местния исторически музей на своя град или среща с редки експонати на Ермитажа или Лувъра, също са съпричастни към днешния празник.

Той се появява в календара през 1977 г., когато на следващото заседание на Международния съвет на музеите, ИКОМ, е прието предложение от руската организация за учредяване на този културен празник. От 1978 г. насам Международният ден на музеите се отбелязва по целия свят.

Според ИКОМ музеите са институции в услуга на обществото и неговото развитие. Самата ICOM, основана през 1946 г., е глобална неправителствена организация, представляваща музеи и музейни специалисти. Дейностите му са насочени към опазване и популяризиране на природното и културно наследство – минало и бъдещо, материално и нематериално. Днес тази организация има повече от 45 хиляди членове от 141 държави. В своята дейност ИКОМ е тясно свързан с ЮНЕСКО и има консултативен статут в Икономическия и социален съвет на Организацията на обединените нации.

Според Жак Перо, бивш президент на ИКОМ, „музеите трябва да заемат своето място в сърцето на обществото и да бъдат отворени за обществеността. Развитието на нашите институции зависи до голяма степен от съдействието на обществеността и ние трябва да им предложим възможността да подкрепят нашите цели и да участват в нашата работа. Ето защо е от съществено значение музеите и обществото да работят заедно в дух на творчество и иновации.“

Общоприето е, че чрез музеите обществото изразява отношението си към историческото и културното наследство и е трудно да не се съгласим с това. Чрез събиране и опазване на паметници на материалната и духовната култура, музеите осъществяват обширна научна, образователна и възпитателна работа. Като несравними места за открития, те ни учат за нашето минало и отварят умовете ни за нови идеи – две важни стъпки в изграждането на по-добро бъдеще.

Всяка година, от 1992 г. насам, празникът има своя специфична тема, посветена на въпроси, свързани с музейната дейност, като например незаконния износ на музейни ценности, ролята на музеите за повишаване на културата на обществото и много други. Така, сред темите на последното десетилетие бяха лозунгите: „Музеи и туризъм“, „Музеи за социална хармония“, „Музеи и памет“, „Музейните колекции се обединяват“, „Музеи и устойчиво развитие на обществото“, „Музеи и културни пейзажи“, „Музеи и противоречива история: разговор за комплекса в музеите“, „Музеите в ерата на хиперкомуникацията: нови подходи, нова публика“, „Музеите като културни центрове: бъдещето на традицията“, „Музеят като пространство на равни възможности: многообразие и приобщаване“ и други.

2020 г. беше различна от всички предишни години. Кризата с Covid-19 засегна целия свят и повлия на всеки аспект от обществото. Музеите не бяха изключение: културата беше засегната от кризата повече от много други области. Изследване, проведено от ICOM и други международни организации, подчертава тежкото положение, пред което са изправени музеите и работещите в тях специалисти, поради икономическото, социалното и психологическото въздействие на пандемията – както в краткосрочен, така и в дългосрочен план. Но в същото време тази криза послужи като катализатор за важни иновации, които дотогава бяха в етап на разработка. Това се отнася особено до въпросите, свързани с използването на цифрови технологии и създаването и разпространението на нови форми на културен опит. Затова темата на Деня на музеите през 2021 г. е „Бъдещето на музеите: реставрация и обновяване“, а през 2022 г. – „Силата на музеите“.

Музеите имат важен принос за благосъстоянието и устойчивостта на нашите общности. Хората се доверяват на музеите, виждат ги като стълб на социалния живот и това ги прави потенциален фактор за каскадна положителна промяна. Ето защо темата за 2023 г. е „Музеи, устойчивост и благополучие“.

Темата на Деня през 2024 г. е „Музеи, образование и изследвания“, която подчертава ключовата роля на културните институции в предоставянето на цялостно образователно преживяване и насърчава един по-съзнателен, устойчив и приобщаващ/разнообразен свят. Музеите са пространства, където образованието и изследванията се преплитат, за да оформят нашето разбиране за света. Следователно те служат като динамични учебни центрове, насърчаващи любопитството, креативността и критичното мислене.

През 2025 г. темата на Деня е „Бъдещето на музеите в бързо променящите се общества“, като фокусът е върху това как музеите се ориентират и допринасят за един свят, претърпяващ дълбоки социални, технологични и екологични промени.

В самия празник много музеи в различни страни по света отварят врати за всички абсолютно безплатно, подготвят нови изложби, тематични лекции, екскурзии и научни четения. В момента 37 хиляди музея от 158 страни по света отбелязват този празник.

Често се провеждат тематични фестивали във връзка с това важно културно събитие, най-известният от които е „Нощта на музеите“ , която стана много популярна през последните години. Провежда се в много градове по света, обикновено в нощта от събота срещу неделя, най-близка до 18 май.

Празничните събития могат да продължат един ден, уикенд или цяла седмица. Основното е, че тяхната същност съответства на принципа: „Музеите са важно средство за културен обмен, обогатяване на културите и развитие на взаимно разбирателство, сътрудничество и мир между хората . “