На 17 септември се отбелязва Световният ден за безопасност на пациентите , обявен през май 2019 г. от Световната здравна асамблея, която ръководи основните събития, посветени на този ден.
Установяването на нова дата в календара на паметните дати и празници на СЗО имаше за цел да актуализира най-важния проблем в системите на здравеопазване на различните страни – повишаване на степента на безопасност на пациентите при предоставяне на медицинска помощ, както и обмяна на опит и развитие принципи за постигане на тази цел.
Не е тайна, че предоставянето на медицинска помощ на хората често е свързано с определени рискове, характеризиращи се със степента на успех на лечението на пациента, независимо от избрания метод на лечение: хирургичен, медикаментозен и др. Лечението може да е успешно или може да е неуспешно и може да доведе до негативни странични ефекти върху здравето на пациента. Именно предотвратяването или максималното възможно намаляване на подобни рискове е основният проблем, върху който се обръща внимание на лекарите на 17 септември.
Въпросът за безопасността на пациентите беше повдигнат преди 2019 г. на годишната Глобална министерска среща на върха за безопасността на пациентите, която започна през 2016 г.
Обръщайки внимание на един от основните принципи на медицината: „На първо място, не вреди!“ е в основата на Световния ден за безопасност на пациентите.
В контекста на пандемията от COVID-19 проблемът с безопасността на пациентите се допълва от сериозни рискове за медицинските работници, чиято безопасност при предоставяне на медицински услуги е застрашена. Този въпрос, свързан с основната тема на Световния ден за безопасност на пациентите, стана неразделна част от програмата на събитията, провеждани под егидата на Световната здравна организация през 2020 г.
Статистическите изчисления показват, че само в болниците рискът от увреждане на здравето при предоставяне на медицинска помощ е възможен за всеки десети пациент. Освен това около половината от факторите, водещи до рискове за здравето на пациента, са сред тези, които могат да бъдат избегнати или елиминирани. СЗО, когато сравнява рисковете, водещи до човешка смърт, подчертава, че рискът от смърт в резултат на самолетна катастрофа е почти 10 000 пъти по-малък от риска от смърт в резултат на предотвратим инцидент по време на предоставянето на медицинска помощ.
Повдигайки проблема, СЗО, заедно с представители на системите за здравеопазване по света и медицински организации, провежда събития, посветени на 17 септември (които всяка година се решава да бъдат посветени на определена тема): пресконференции, брифинги, дни на отворените врати, лекции и тематични дискусии, интерактивни майсторски класове. Всички тези събития се провеждат в основните направления в областта на безопасността в медицината: безопасността на употребата на лекарства, безопасността на употребата на медицинско оборудване и продукти, както и безопасността на самите медицински дейности. Някои образователни дейности са насочени към самите пациенти, от чието поведение, действия и знания зависи тяхната собствена безопасност и успех на лечението. По време на дискусиите се разработва набор от мерки, които трябва да създадат култура на безопасност в системата на здравеопазването.