17 ОКТОМВРИ: Международен ден за премахване на бедността

0
36

сторията на Международния ден за премахване на бедността е неразривно свързана с датата  17 октомври 1987 г. На този ден повече от сто хиляди души се събраха на Трокадеро в Париж, където през 1948 г. е подписана Всеобщата декларация за правата на човека, за да отдадат почит на жертвите на крайна бедност, насилие и глад.

Участниците казаха, че бедността е нарушение на човешките права и потвърдиха необходимостта от съвместна работа, за да се гарантира спазването на тези права. Изявления в този смисъл са изписани върху Мемориалния камък, който беше открит този ден.

Оттогава хора от всички класи, вярвания и социален произход се събират всяка година на 17 октомври, за да потвърдят позицията си и да демонстрират солидарност с бедните. Подобни мемориални камъни са открити в много страни по света и те са място за събиране на Деня. Един такъв камък се намира в градината на централата на ООН и точно близо до него всяка година се провежда церемония от секретариата на ООН в Ню Йорк.

През 1992 г. със своя резолюция (A/RES/47/196) Общото събрание на ООН обяви 17 октомври за Международен ден за премахване на бедността и призова всички държави да посветят този ден на прилагането и популяризирането, в зависимост от специфики на страната, на конкретни дейности, свързани с изкореняване на бедността и бедността. И целта на този ден е да се повиши осведомеността за необходимостта от борба за премахване на бедността и бедността във всички страни.

В свят с толкова напреднали икономики, технологии и финансови ресурси е неприемливо милиони хора да живеят в крайна бедност. Бедността не е само икономически проблем, а лишаването на хората от възможността да водят достоен живот и да упражняват правата си, включително безопасни условия на труд и живот, достъп до здравословна храна, достъп до правосъдие и здравеопазване и др.

Според ООН 736 милиона души живеят под прага на бедност от 1,90 долара на ден, а до 2030 г. 7% от населението на света, или 575 милиона души, може да са в крайна бедност.

Пандемията от COVID-19, която заля света през 2020 г., преобърна десетилетия напредък в борбата срещу бедността и крайната бедност. Според Световната банка кризата е тласнала около 150 милиона души в бедност, като по-голямата част от тези хора живеят в Южна Азия и Субсахарска Африка, където нивата на бедност вече са високи. Тези нови бедни се присъединяват към редиците на 1,3 милиарда души, които вече живеят в многоизмерна и постоянна бедност, чиито съществуващи проблеми бяха изострени по време на пандемията. Всъщност мерките, предприети за ограничаване на разпространението на пандемията, често са ги тласкали по-дълбоко в бедността – неформалната икономика, която позволява на много хора, живеещи в бедност, да оцеляват, едва функционира в много страни.

В резолюцията Асамблеята призова междуправителствените и неправителствените организации да предоставят помощ на държавите, при поискване, при организирането на национални събития във връзка с отбелязването на Деня и поиска от генералния секретар да предприеме необходимите мерки в рамките на наличните ресурси , за да се гарантира успешното отбелязване на Деня от ООН.

17 октомври е ден, в който светът може активно да подчертае трудностите и тежкото положение на тези, които живеят в бедност, когато те могат да изявят проблемите си и когато бедните могат да бъдат признати като играещи основна роля в борбата срещу бедността. От самото начало на Деня най-важният му компонент беше участието на самите представители на бедните. Отбелязването на 17 октомври също демонстрира ангажираността на хората, живеещи в бедност, да използват своя опит и знания, за да помогнат за изкореняването на бедността.

Освен това всяка година събитията, които се провеждат в рамките на Деня, са посветени на определена тема, сред които през различните години бяха: „Да сложим край на бедността заедно“, „Човешките права и достойнството на хората, живеещи в бедност“, „Децата и семействата“. Изправете се срещу бедността.“ От бедността към достойния труд: Преодоляване на пропастта, Не оставяйки никого настрана: Мислене, вземане на решения и действие заедно срещу крайната бедност, Изграждане на устойчиво бъдеще: Работа заедно за премахване на бедността и дискриминацията, Работа заедно за социални и Екологични постижения, справедливост за всички хора”, „Достойнство за всички на практика” и др.