Всяка година, от 2003 г., на 17 декември различни страни отбелязват Международния ден за прекратяване на насилието срещу секс работниците , който е иницииран от международната организация Мрежа на организациите, защитаващи правата на секс работниците (Sex Workers’ Rights Advocacy Network , ЛЕБЕД).
Тази дата, предназначена да привлече общественото внимание към проблемите, свързани с жестокостта и насилието, на които секс работниците често са подложени, има своя собствена традиция, наречена Маршът на червените чадъри. На този ден всички, които са загрижени за проблема с дискриминацията на проституиращите, излизат по улиците с червени чадъри.
Червеният чадър е символ на защита срещу насилието срещу жени в секс индустрията от правоприлагащите органи, работодателите, клиентите и обществото. Червеният чадър се появява за първи път като символ на съпротивата през 2001 г. във Венеция на Първия световен конгрес на секс работниците.
На този конгрес представители от Виетнам, Тайланд, Камбоджа, САЩ, Италия, Германия и други страни говориха за това как се борят за гражданските права на секс работниците. И тогава представители на най-старата професия се разходиха по улиците на Венеция с червени чадъри и мегафони, привличайки общественото внимание към проблема с нарушаването на човешките права.
От 2005 г. Международният комитет за правата на секс работниците в Европа използва червения чадър като символ на съпротивата срещу дискриминацията. „Маршът на червените чадъри”, възникнал като идея, всяка година става все по-глобален символ на правата на работещите в тази сфера. А самият празник се отбелязва във все повече страни.