16 ОКТОМВРИ: Международен ден на алерголога

0
32

16 октомври е Денят на алерголога . Този неофициален професионален празник отбелязват алерголозите и имунолозите – лекари, занимаващи се с лечение и профилактика на алергични реакции на организма и нарушения на имунната система на човека.

Реалността на съвременния свят е нарастващият брой хора, податливи на алергични реакции. Причините за това са много, като се започне от влошаването на околната среда, повишената консумация на продукти на химическата промишленост, широкото използване на антибиотици в медицината, включително в ранна детска възраст, и дори се стигне до хигиенната хипотеза, която гласи, че развитието на хигиената е нарушило естествения подобряване на имунната система. По един или друг начин алергиите се превръщат в истински бич на 21 век.

Тази дума е въведена в обращение в началото на 20 век от австрийския учен и лекар Клеменс фон Пиркет (на немски: Clemens Peter Freiherr von Pirquet, 1874–1929). Това се случи през 1906 г. Докато работи върху тест за туберкулоза, той обърна внимание на факта, че редица фактори влияят върху реакцията на тялото към определено външно въздействие и това влияние може да бъде различно при различните пациенти. В ролята на дразнещи фактори могат да бъдат растителен прашец, някои храни, прах, ухапвания от насекоми и др. Впоследствие такива фактори бяха наречени алергени. За всеки отделен човек всеки отделен алерген или група от алергени може да бъде опасен.

Дори в древни времена учените обърнаха внимание на факта, че някои заболявания са сезонни. Така Авицена открива своята „пролетна хрема“, която е реакцията на тялото на някои от неговите пациенти към цъфтежа на определени билки и растения по това време на годината.

Алергичният ринит, наричан разговорно хрема, е само една от проявите на алергични реакции в човешкото тяло. В допълнение, алергиите могат да се проявят под формата на кожни обриви, подуване, сърбеж, конюнктивит, дерматит и треска. В някои случаи развитието на алергична реакция може дори да доведе до смърт.

Въпреки съществуващото разбиране за съществуването на алергични реакции, изучаването и лечението на алергиите започва сравнително интензивно едва през 20 век. Лекарите, участващи в лечението на алергии, започнаха да се наричат ​​алерголози и имунолози, тъй като в много отношения алергичната реакция е отговорът на човешката имунна система към дразнещ фактор (алерген). Терминът „алергия“ в превод от гръцки буквално означава „чуждо влияние“.

Спецификата на работата на алерголога се основава на пресечната точка на медицинските и химико-биологичните знания. Неговата задача е да диагностицира чувствителността на тялото на пациента към определени групи алергени, за да идентифицира тези, които имат отрицателно въздействие върху състоянието на пациента. След това се разработва метод за лечение и профилактика на рецидив.

По правило лечението и профилактиката се свеждат до лечение с лекарства, премахване на дразнещи фактори и изграждане на балансирана диета, която изключва потенциалните алергени от диетата. В по-голямата част от случаите някои хранителни продукти действат като алергени, както и инхалационни фактори (растителен прашец, вълна, слюнка и секрет на животински жлези, прах, микроакари, летливи химични съединения и др.). Тези фактори все повече се допълват от определени лекарства. Алергията може да бъде причинена и от ултравиолетова радиация, прекомерен физически и психологически стрес.

Като се има предвид широкото разпространение на алергиите, когато почти всеки пети човек на планетата е податлив на тях, ролята на алерголог и имунолог става все по-важна, а услугите са търсени.

Алерголозите отбелязват професионалния си празник сред колегите си. Както в повечето случаи при професионалните медицински празници, тематичните конференции, семинари и лекции са насрочени така, че да съвпадат с датата.