1526 лв. чиста заплата е нужна на един работещ, за да води нормален живот. А само за храна той дава 614 лв.
За семейство с едно дете пък трябват 2748 лв. Това показват данните за издръжка на живот на КНСБ за юни. В сравнение с миналата година
издръжката на тричленно семейство е
нараснала със 133 лв., а за сам човек – със 73 лв.
“Тази статистика показва устойчив и значим ръст на необходимите средства”, подчерта каза президентът на КНСБ Пламен Димитров.
През май над 1,5 милиона души са с осигурителен доход под брутната заплата за издръжка от общо 2,643 хиляди осигурени.
Това означава, че само 58% от работещите достигат доход, който им осигурява необходимите средства за издръжка
Цените на храните нарастват почти два пъти спрямо средните на европейско ниво, съобщи Виолета Иванова, зам.-директор на Института за социални и синдикални изследвания и обучение. В България храните поскъпват с 6,3%, а на европейско ниво ръстът е 3 на сто, обясни тя.
По-сериозно покачване има при хляба, хлебните изделия и зърнените храни, а също така и при яйцата и млечните продукти.
На тримесечна база се отчита ръст с 1,4% на хранителните стоки. По-значителен е той при кафе, чай и какао (с 6,9%), плодове и плодови консерви (с 6%), месо и месни продукти (с 2,1), яйца (с 2,1%), рибата и рибни продукти (с 2%.).
На годишна основа няма спад при цените на хранителните стоки при нито една група.
Поскъпване има и в социалните услуги. Таксите за висшите учебни заведения са се увеличили с 10,7% за година, а
цените на лекарските услуги са нараснали със 17,5%
През годината с 13,5% са се вдигнали и цените в заведенията за обществено хранене.
Въпреки че на тримесечна база се забелязва спад в цената на природния газ, годишно тя се е вдигнала с 25,9%. Електроенергията също има увеличение с 10,4%. При петрола годишният спад е с 13,1%. Въпреки конфликта в Близкия изток цената му остана стабилна.
България отново е последна по БВП на глава от населението – 66% от средното ниво за ЕС, но все пак бележи ръст с 9% в сравнение с миналата година, който е един от най-високите досега. До нас по този показател се нареждат страни като Гърция, Латвия и Словакия, а най-висок е в Люксембург.
Според данни на Евростат България отчита 2,9% инфлация, като изпреварва ръста на средните нива за Европейския съюз, който е 2,2%.