15 септември е Ден на свободните пари . Но това не е празник като такъв, а вид социален експеримент, който стартира през 2011 г., за да популяризира този вид финансова дейност като икономиката на споделянето. Основната цел на Деня е да възпита у хората правилното отношение към парите, които трябва да работят през цялото време, като кръвоносната система на всяка икономика, а не да стоят някъде като мъртъв товар.

Затова основното събитие на празника е да раздадете парите си на непознати, където можете. Но има правило – човек трябва да даде половината от получената сума на друг. Някои участници в действието измислят свои собствени форми на прехвърляне на средства. Например собствениците на кафене предлагат на посетителите безплатно кафе и ги молят да дадат пари за него на непознат. Между другото, ако не сте сигурни, че искате да дадете пари на някого лично, тогава можете да ги оставите на видно място или да ги прехвърлите онлайн. Освен това няма правила за размера на преведената сума; всеки избира сумата и методите за прехвърляне на средства.

Инициаторът на този необичаен празник беше Дони Маклуркан, съосновател и един от лидерите на The Post Growth Institute (PGI), международна организация с нестопанска цел, която разработва идеи и програми за икономическо развитие. А той избра датата 15 септември поради факта, че на този ден през 2008 г. един от водещите финансови конгломерати в света, американската инвестиционна банка Lehman Brothers, обяви фалит. Това събитие стана едно от най-известните в икономическата история на САЩ и удари тежко хиляди инвеститори със средни доходи. Затова с установяването на празника Маклуркан искаше да покаже, че парите са не само средство за натрупване и конкуренция, но и инструмент за размяна и сътрудничество.

Денят на свободните пари се проведе за първи път през 2011 г. и оттогава стана известен в много страни по света, където активисти провеждат различни събития. Между другото, това може да не е просто раздаване на пари. Например, можете да поканите непознати да слушат вашата музика срещу пари, да раздадете продуктите на вашата компания на клиенти безплатно, да организирате безплатна научна лекция или майсторски клас по любимото ви хоби…

Според официалния уебсайт на Free Money Day от 2011 г. насам са проведени повече от 300 събития в 35 страни. И това са само официални данни.

Важно е също така да се каже, че отношението към събитията в Деня на свободните пари в обществото е двусмислено. Човек, който се опитва да ви даде парите си, предизвиква повече недоверие, отколкото позитивност. Според активистите на акцията това се дължи на преобладаващите в съвременното общество нагласи, че безплатно сирене може да се намери само в капани за мишки и за всичко в този живот трябва да се плати. Следователно не всеки контактува веднага. Но организаторите на Деня не се отчайват, те са уверени, че подобни действия развиват не само мисленето на хората, но и световната икономика. В крайна сметка, както и да го погледнете, парите влияят на живота и света ни.