15 ЮЛИ: Световен ден на младежките умения

0
72

Всяка година на 15 юли се отбелязва един от международните дни на ООН – Световният ден на младежките умения , учреден от Общото събрание на ООН през декември 2014 г. (резолюция A/RES/69/145), с цел повишаване на осведомеността относно значението на инвестирането в развитието на младежките умения, подобряване на социално-икономическите условия за младите хора и справяне с проблемите на безработицата и непълната заетост.

Тази дата има за цел да напомни и за ролята на младежите в насърчаването на устойчивото развитие и необходимостта от инвестиции в здравеопазване, професионално обучение и заетост на младите хора. Идеята за учредяване на Деня принадлежи на представителите на Шри Ланка в ООН, които на следващото заседание на Общото събрание изразиха загриженост относно ръста и мащаба на безработицата сред младежите.

Днес в света има 1,2 милиарда млади хора на възраст от 15 до 24 години, които представляват 16% от световното население. Тяхното активно участие в мерките за устойчиво развитие е от съществено значение за изграждането на устойчиви, приобщаващи и стабилни общества и за справяне с основните заплахи и предизвикателства пред устойчивото развитие, включително въздействието на изменението на климата, безработицата, бедността, неравенството между половете, конфликтите и миграцията.

Младостта е активен период от живота, когато човек изгражда кариера, участва в социални дейности и създава семейство. Предполага се, че придобиването на допълнителни умения от младите хора ще улесни достъпа им до променящия се пазар на труда и ще им помогне да вземат правилните решения относно работата и живота. Правителствата на държавите трябва по-ефективно да се борят с такова пагубно явление като безработицата и да спомагат за подобряване на икономическите условия на живот на младите хора.

Според ООН, през 2021 г. броят на безработните млади хора в света е бил 75 милиона души. По този начин нивото на младежка безработица е било над 23%. До 2024 г. тази цифра се е увеличила в повечето региони. Освен това, младите хора са безработни три пъти по-често от възрастните .

Броят на работните места, достъпни за младите хора, непрекъснато намалява, а нивото на неравенство на пазара на труда нараства. Всеки пети млад човек в света, дори и с работа, живее в крайна бедност. Също така, всеки пети човек няма достъп до образование. Освен това жените са по-често принудени да приемат нископлатена или неквалифицирана работа или да се задоволяват с работа на непълно работно време или временни договори.

Проблемът с младежката безработица и непълната заетост е най-остър в развиващите се страни, но дори индустриализираните страни все още не са успели да го премахнат.

Пазарът на труда се променя и младите хора трябва постоянно да се адаптират към новите условия и да придобиват търсени умения. Следователно, развитието на умения, образованието и професионалното обучение са основните фактори за успех на пазара на труда за самите млади хора и важен показател за жизнеспособността на обществото. За съжаление, съществуващите системи не са в състояние да отговорят на образователните потребности на младите хора.

Следователно, обучението и заетостта на младите хора заемат специален пункт в Програмата на ООН за устойчиво развитие до 2030 г. И за да се привлече общественото внимание към проблема с младежката безработица, да се повиши осведомеността за развитието на умения като основно средство за подпомагане на младите хора да намерят работа и да се бори за подобряване на социално-икономическите условия за младите хора, беше учреден Ден на младежките умения.

Денят, който всяка година има специфична тема, се отбелязва от Общото събрание на ООН от държавите членки, организациите от системата на ООН и други международни и регионални организации, както и от гражданското общество, по подходящ начин, като се вземат предвид националните приоритети, включително чрез образователни кампании, доброволчески дейности и застъпничество.

Конференции, образователни лекции и обучителни семинари, посветени на въпросите на професионалното обучение и заетостта на младите хора, са се превърнали в традиция в редица страни. В образователните институции се провеждат тематични занятия и изложби на произведения на ученици и студенти. Благотворителни фондации набират средства за развитието на социални проекти.

Една от най-новите „тенденции“ на времето е движението WorldSkills – състезание на млади квалифицирани работници и студенти под 22 години. Когато млади хора публикуват снимки на работните си места в интернет. Това не е само реклама на умения и постижения. Освен това, WorldSkills формира ново отношение сред учениците и техните родители към съвременните работнически професии и институциите от системата на средното професионално образование.