На 15 юли Турция отбелязва важен национален празник – Ден на демокрацията и националното единство (на турски: Demokrasi ve Milli Birlik Günü), който се появи след драматичните събития, разиграли се в Турция през лятото на 2016 г.

На този ден през 2016 г. в Турция се осъществи опит за военен преврат. Недоволни от политиката на турския президент Реджеп Тайип Ердоган, част от военните организираха и започнаха да извършват военен преврат в страната. Пучистите превзеха редица важни стратегически обекти в Анкара и Истанбул, включително летища, мостове през Босфора, редица административни сгради, студиа на два телевизионни канала, обявявайки свалянето на президента Ердоган, както и установяването на военно положение и въвеждането на полицейски час.

Противниците на правителството на Ердоган обявиха, че политиката му е предателство към Турция. Настоящият държавен глава, който по това време беше на почивка със семейството си, обаче беше подкрепен от голяма част от армията и полицията, а по улиците те бяха подкрепяни от граждани, огромното мнозинство от които не приеха военния преврат. В резултат на това в градовете започна въоръжена конфронтация между поддръжници и противници на настоящото правителство. Президентът нарече пучистите престъпници пред закона, а действията им – опит за незаконен, противоконституционен военен преврат. До вечерта на 16 юли повечето от центровете на съпротива на пучистите бяха потушени, въпреки че отделните сблъсъци продължиха до 18 юли.

Неуспешният преврат отне живота на над 240 души, а около 2000 души бяха ранени или наранени.

Още през октомври 2016 г. турският президент Ердоган предложи да се учреди празник в памет на онези, които на 15 юли 2016 г. излязоха в защита на свободата и демокрацията, отстояваха закона и дадоха живота си за него.

Сега, на 15 юли, този празник се отбелязва в страната, хората носят венци и цветя на бойните полета, където защитниците на свободата са загубили живота си. Стотици хиляди хора излизат по улиците с национални знамена и снимки на загиналите. В церемониите по полагане на венци винаги участват президентът на страната и представители на държавните власти, армията и полицията. В страната и чужбина (в дипломатическите мисии на Турция) се провеждат фотоизложби, срещи с представители на медиите и възпоменателни церемонии.

Мостът над Босфора в Истанбул, където през юли 2016 г. се проведоха едни от най-ожесточените боеве, е преименуван и вече се нарича „Мостът на мъчениците от 15 юли“ (на турски: 15 Temmuz Şehitler Köprüsü).

Отдавайки почит на паметта на загиналите, президентът на страната произнася реч, в която изразява благодарност към всички, които се изправиха в защита на свободата и законната власт, които предотвратиха ужасните последици от евентуална гражданска конфронтация.