Международният ден на семейството, който се отбелязва ежегодно на 15 май , е обявен с резолюция 47/237 на Общото събрание на ООН през 1993 г.
Идеята за учредяване на този празник възниква още през 1989 г., когато, желаейки да привлече вниманието на обществеността в различни страни към семейните проблеми, Общото събрание на ООН обявява 1994 г. за Международна година на семейството, а през 1993 г. приема резолюция, с която се утвърждава днешният празник.
Установяването на този ден има за цел да привлече вниманието на обществеността към многобройните проблеми на семейството. Прилагането му предоставя възможност за повишаване на нивото на осведоменост по въпросите, отнасящи се до семействата, и за задълбочаване на познанията за социално-икономическите и демографските процеси, които влияят върху положението на семействата.
Според ООН, когато се нарушават основните права на едно семейство, се застрашава единството на цялото човешко семейство, на което то е член.
Като една от основните институции на обществото, първият етап от човешката социализация, семейството се развива и променя заедно с околния свят, реагирайки по свой начин на изискванията на времето, откликвайки на социалните потребности и самото ги оформяйки.
Семейството, като основен елемент на обществото, беше и остава пазител на човешките ценности, културата и историческата приемственост на поколенията, фактор за стабилност и развитие. Благодарение на семейството държавата се укрепва и развива, а благосъстоянието на хората се увеличава. Във всички времена развитието на една държава се е оценявало по положението на семейството в обществото и отношението на държавата към него.
Животът на човек започва със семейството и именно тук той се формира като гражданин. Семейството е източник на любов, уважение, солидарност и обич, това, върху което се изгражда всяко цивилизовано общество, без което човек не може да съществува. Благополучието на семейството е мярка за развитието и прогреса на страната.
Тревожен е и фактът, че броят на бездомните семейства по света нараства. Така в редица европейски страни броят на бездомните семейства постоянно възлиза на над 20% от общия брой на бездомните хора.
В много страни по света са разработени цели стратегии за демографско развитие. И на самия този празник се провеждат различни образователни, обществени и празнични събития – концерти; срещи на семейни двойки с богат опит в семейния живот; благотворителни събития за приемни семейства с деца и за деца от многодетни и малообеспечени семейства; обучения за млади семейства; тематични семинари и конференции, радио и телевизионни програми, публикации във вестници и предавания, посветени на семейни теми, и други събития.
Между другото, всяка година се избира конкретна тема за Международния ден на семейството. Така, в различните години мотото на Деня е било: „Насърчаване на социалната интеграция и солидарността между поколенията“, „Осигуряване на баланс между работата и семейните отговорности в полза на семействата и обществото като цяло“, „Справяне с проблемите на семействата с ниски доходи и социалното изключване“, „Въздействието на миграцията върху семействата по света“, „Семейства и хора с увреждания“, „Въздействието на ХИВ и СПИН върху семейното благополучие“, „Семейства и стареене – възможности и предизвикателства“, „Създаване на семейства, основани на партньорство“, „Мъжете ли са отговорни? Равенство между половете и правата на децата в съвременните семейства“, „Семейство, здравословен начин на живот и устойчиво бъдеще“, „Семейство, образование и благополучие“, „Семейство и приобщаващо общество“, „Семейства и мерки за борба с изменението на климата“, „Семейство и нови технологии“, „Семейства и урбанизация“, „Демографски тенденции и семейства“, „Семейно благополучие и изменение на климата“ и други.