На 15 май светът отбелязва Международния ден на климата . Установяването на този неофициален екологичен празник беше отговор на призива на метеоролозите за опазване на климата като важен ресурс, който влияе върху благосъстоянието на настоящите и бъдещите поколения.
Опазването на климата е един от глобалните проблеми, пред които е изправено човечеството днес. Глобалното затопляне, повишените нива на озон в атмосферата, природните бедствия и променящите се метеорологични условия на планетата водят до влошаване на климата на Земята и в резултат на това оказват отрицателно въздействие върху продоволствената, жизнената и имуществената сигурност на хората, както и имат плачевен ефект върху състоянието на природните ресурси и балансираното развитие на държавите.
Само през последните 35 години изменението на климата на планетата се ускори драстично, като почти всяка година се поставят нови температурни рекорди.
Съвременната наука не може да отговори на въпроса колко бързо ще настъпят катастрофални климатични промени, ако температурата на Земята продължи да се покачва. Според еколозите и метеоролозите обаче, човечеството е напълно способно да забави тези промени.
Сред основните проблеми, които водят до необратими климатични промени на планетата, е увеличаването на концентрацията на парникови газове в атмосферата. Това явление беше обсъдено за първи път на глобално ниво през 1992 г. на така наречената Среща на върха за Земята в Рио де Жанейро. Представители на повече от 180 държави (включително Русия и бившия СССР) подписаха Рамковата конвенция на ООН за изменението на климата (UNFCCC). Това споразумение определи общите принципи на действие на държавите, насочени към стабилизиране на парниковите газове в атмосферата на ниво, което не представлява заплаха за климатичната система на Земята чрез глобално антропогенно въздействие.
В края на 1997 г., на третата конференция на страните по РКОНИК, проведена в Киото (Япония), в допълнение към Конвенцията е приет и вече известният Протокол от Киото – международен документ, задължаващ развитите страни и страните с икономики в преход да намалят или стабилизират емисиите на парникови газове през 2008–2012 г. в сравнение с 1990 г.
Десет години по-късно, през декември 2007 г., в Бали, Индонезия, се проведе друга конференция на ООН за изменението на климата. Участниците му – представители на повече от 190 държави – подписаха международно споразумение, призоваващо световните лидери да предприемат необходимите мерки, за да гарантират, че търговският и промишленият сектор намаляват емисиите на въглероден диоксид.
Опазването на климата на Земята зависи от всеки жител на планетата. Не е толкова трудно да се направи принос. За да направите това, можете например да използвате колата си по-рядко, да използвате енергоспестяващи източници на осветление в апартамента си, да участвате в засаждането на дървета и да опазвате зелените площи. Изглежда като дреболия… Но тези „малки неща“, умножени по населението на планетата, придобиват огромно значение.