1400 протеста срещу митата на Тръмп, засягат и спестяванията за пенсия на американците

0
21


И Илон Мъск ги критикува – призова за свободна търговия между ЕС и САЩ

Расте напрежението в САЩ – през уикенда хиляди се събраха да протестират срещу митата и общата политика на президента Доналд Тръмп. Шествията са първата мащабна вълна на недоволство, откакто републиканецът влезе отново в Белия дом и се случват непосредствено след влизането в сила на радикалните търговски мерки, въведени срещу много икономически партньори на САЩ. Митата сринаха международните борси и засилиха страховете за нова финансова криза.

Протестите бяха организирани от продемократичното движение “Долу ръцете!” като отговор на това, което неговите членове наричат враждебно превземане и

посегателство върху американските права и свободи

В САЩ демонстрациите бяха 1400 и се състояха около федералните сгради, Конгреса и централните части на столиците на повечето щати.

Организаторите имат три искания: край на завладяването на изпълнителната власт от милиардери и на необузданата корупция, край на орязването на федералните средства за социалното осигуряване и други програми, на които разчитат работещите хора, и край на атаките срещу имигрантите и другите малцинства.

Въпреки това голяма част от протестиращите заявиха, че се притесняват най-много за икономиката и пенсионните си спестявания, които според тях са се обезценили, след като Тръмп обяви новите мита. Американският лидер твърди, че те ще доведат до понижаване на цената на живот, ще отворят множество нови работни места и ще стимулират американското производство, но обещанията му не успокояват страховете.

“Обезпокоен съм от икономическата политика на Тръмп, включително широкото използване на митата. Това ще струва скъпо на фермерите в по-бедните щати. Това ще коства на хората работните им места. Със сигурност то ще засегне и техните пенсионни спестявания. Само за дни хората са загубили десетки хиляди долари”, твърди един от недоволните – пенсионираният финансов мениджър Уейн Хофман.

Според Дороти Кейн пък американските граждани не са били достатъчно активни по време на протестите.

“Работя повече от 40 години, а вчера погледнах инвестициите си и пенсионния си план. Останах съкрушена. Буквално

не мисля, че някога ще мога да се пенсионирам”,

казва тя.

Тръмп остана привидно спокоен на фона на протестите – прекара уикенда на голф игрището в луксозния си курорт Мар-а-Лаго, без да коментира. Но Белият дом излезе с изявление, което защитава политиките му, като заяви, че президентът ще продължи да подкрепя програми като социалното осигуряване за тези, които отговарят на изискванията да го получават.

Си Ен Ен твърди, че обявените в сряда от републиканеца “реципрочни” мита не отразяват реалните, които други държави налагат на САЩ. Вместо това администрацията използва странна формула, която разделя търговския дефицит на САЩ към дадена държава с нейния износ към САЩ и умножава резултата по 1/2. Или казано с по-прости думи – логиката на Белия дом се свежда до съждението, че щом Вашингтон купува повече от теб, отколкото ти от него – значи ще ти бъде наложено мито, умножено по 1/2.

Според икономистите обаче тази методология не отчита действителните търговски такси и може да доведе до значителни последици както за американците, така и за техните партньори.

“Ако погледнете формулата, която Белият дом представи за определяне на новите мита, тя няма нищо общо с регулациите на другите международни субекти спрямо американските стоки. Струва ми се, че това е самоцелно усилие за наказване на държави, защото имат големи търговски дисбаланси с Щатите”, коментира Джо Брусуелас, главен икономист във фирмата за пазарни анализи RSM.

Хаосът около търговската война на Тръмп не подмина и собствения му кабинет. Най-големият му съюзник – милиардерът Илон Мъск, разкритикува реципрочните мита, наложени върху ЕС, и призова да се създаде европейсков-американска свободна зона за търговия.

“Надявам се, че ще бъде постигнато съгласие, че както Европа, така и САЩ трябва да преминат в идеалния случай към ситуация на нулеви мита, като на практика създадат зона за свободна търговия между Европа и Северна Америка”, заяви Мъск по време на виртуална среща със заместник-премиера на Италия Матео Салвини.





Източник 24часа