На 14 март светът отбелязва един от най-необичайните празници – Международният ден на Пи .
Денят е отбелязан за първи път през 1988 г. в музея за популярни науки Exploratorium в Сан Франциско, а този неофициален празник е измислен година по-рано от физика от Сан Франциско Лари Шоу, който забелязва, че в американската система за записване на дати (месец / число) ден март 14 – 3/14 – съвпада с първите цифри на числото π = 3,14…
Срещаме това необичайно число още в по-ниските класове на училище, когато започваме да изучаваме кръга и обиколката. Числото π е математическа константа, която изразява отношението на обиколката на окръжност към дължината на нейния диаметър. В цифрово отношение π започва като 3,141592… и има безкрайна математическа продължителност.
В ежедневните изчисления се използва опростено изписване на числото, оставяйки само два знака след десетичната запетая – 3,14. Гледайки този знак, веднага става ясно защо днес е Денят на Пи.
Според експерти това число е открито от вавилонски магьосници. Използван е при изграждането на прочутата Вавилонска кула. Недостатъчно точното изчисляване на стойността на „Pi“ обаче доведе до краха на целия проект. Възможно е тази математическа константа да е в основата на изграждането на легендарния храм на цар Соломон.
Прави впечатление, че Международният ден на Пи, случайно или умишлено, съвпада с рождения ден на един от най-видните физици на нашето време – рожденият ден на Алберт Айнщайн (1879-1955).
Учените и любителите на математиката много обичат този празник, отбелязвайки го с различни физически, математически и кулинарни (!) събития. Тук готвенето е много полезно – обикновено се пекат големи кръгли торти и целият екип седи около „магически“ кръг (обикновено с нарисувано „Пи“ в центъра), яде и говори за относителността на това необичайно число.