Хартиени хвърчила от всички възможни цветове, форми и размери летят в синьото зимно небе на Индия днес.

Хартиените хвърчила несъмнено са се превърнали в едно от въплъщенията на мечтата на човека да полети в небето. Историята на създаването и развитието на хартиените хвърчила е впечатляваща по своята дължина и завладяваща по своето богатство. Затова не е случайно, че фестивалите на хвърчилата се провеждат в много страни по света и привличат както любители, така и професионалисти на това изкуство.

В Индия Международният фестивал на хвърчилата се провежда ежегодно през януари. За място е избран градът в западна Индия Ахмедабад, който е най-големият град в щата Гуджарат. Фестивалът съвпада с фестивала на Makar Sankranti или Uttarayan – фестивал, който празнува движението на слънцето към северното полукълбо и смяната на сезоните и, следователно, края на зимата и пристигането на пролетта.

Краят на зимния сезон – времето на Международния фестивал на хвърчилата – е белязан от синьо и безоблачно небе, миризми на пролетна природа, донесени от прохладния вятър, чувства на очакване, радост и ликуване, които обхващат всеки, който се стреми да присъства на фестивала .

По-конкретно, фестивали на хвърчила се провеждат в много големи градове на Гуджарат, но Международният фестивал на хвърчилата в Ахмедабад исторически заема специално място, защото именно в Ахмедабад започва началото на празника на Утараяна.

Фестивалът в Ахмедабад събира професионалисти и аматьори, майстори на хвърчила и експерти не само от Индия, но и от почти всички краища на света. Дизайнът, цветовете и размерите на продуктите буквално удивляват въображението със своето разнообразие. И сред участниците можете да срещнете както млади хора, така и побелели възрастни хора. На фестивала идват семейства, групи приятели и колеги. Многобройни зрители гледат шоуто не само от специално оборудвани зони на земята, но и от покривите на къщите си или близките сгради.

Реещи се в небето, хартиените хвърчила приличат на сложни птици, извисяващи се в безкрайното небе. Но наистина удивителното е хвърчилото, летящо през нощта. Те са осветени отвътре и обикновено са свързани с обща нишка и подредени в една линия.

Между другото, като посетите музея на хвърчилата в Ахмедабад, можете да научите много интересни неща за историята на тази форма на изкуство. Например, през 1870 г. австралийският изобретател Лорънс Харгрейв разработи дизайн на хвърчило във формата на кутия, който беше лек и здрав, а освен това имаше добра стабилност и голяма повдигаща сила. Смята се, че този дизайн е послужил като прототип за създаването на първите биплани в началото на 20 век.