Всяка година на 14 октомври светът отбелязва Деня на стандартите или Световния ден на стандартите, международна дата, предназначена да привлече вниманието на хората към важността на действията, свързани със създаването на единни стандарти, и да признае приноса на десетки хиляди специалисти, които посвещават живота си и професионалното си майсторство на отговорна и необходима работа.

На този ден през 1946 г. в Лондон се открива конференция на националните организации по стандартизация. 25 страни, включително СССР, бяха представени от 65 делегати. Резултатът от тяхната работа е решението за създаване на Международната организация по стандартизация, ISO – Международна организация по стандартизация (ISO).

През 1970 г. президентът на ISO Фарук Сунтер (Турция) предложи да се чества Световният ден на стандартите на 14 октомври , за да се подчертае значението на стандартизацията за цялата световна икономика.

Стандартизацията е установяване и прилагане на правила с цел рационализиране на дейностите в определена област в полза и с участието на всички заинтересовани страни, по-специално за постигане на общи оптимални спестявания при спазване на функционалните условия и изискванията за безопасност.

Обект на стандартизация са специфични продукти, норми, изисквания, методи, термини, обозначения и др., с перспектива за многократна употреба, използвани в науката, технологиите, промишленото и селскостопанското производство, строителството, транспорта, културата, здравеопазването и други сфери на националната икономика, както и международната търговия.

Стандартизацията значително влияе върху темповете на развитие и нивото на производство. Въз основа на най-новите постижения на науката, технологиите и практическия опит, стандартизацията в много отношения не само определя постигнатото ниво на производство, но е и един от стимулите за напредъка на науката и технологиите.

Затова честването на Деня всяка година е посветено на определена тема, която се избира със съвместно решение на представители на трите глобални организации: Международната организация по стандартизация, ISO (Международна организация по стандартизация, ISO), Международната електротехническа комисия , IEC (Международна електротехническа комисия, IEC) и Международния съюз по телекомуникации, ITU (Международен съюз по телекомуникации, ITU).

Например, традиционни събития (конференции, изложби, семинари, радио и телевизионни програми и др.), Провеждани в рамките на Деня, в различни години бяха посветени на теми като: „Стандарти и ежедневие“, „Международни стандарти за мир“. и просперитет“, „Глобални стандарти за глобално информационно общество“, „Стандарти: големи ползи за малкия бизнес“, „Интелигентни и устойчиви сгради“, „Справяне с изменението на климата чрез стандарти“, „Стандартите правят света приобщаващ“, „Стандартите осигуряват справедлив шанс за успех“, „Стандартите са езикът, на който говори светът“, „Стандартите изграждат доверие“, „Международните стандарти и четвъртата индустриална революция“, „Защита на планетата със стандарти“, „Стандартите за постигане на целите за устойчиво развитие“ развитие” и др.