Сред празниците, които нямат официален статут, има и такива, при които датата на честване остава отворена и до днес. Един от тези празници е Международният ден на банята .

Историята на този празник е свързана с желанието на работниците и строителите на бани да установят свой собствен професионален празник, който е свързан и с дълбока славянска културна традиция – дните на баните.

Руската традиция на бански дни е цял ритуал, неразбираем за много съвременни хора, а понякога дори плашещ за чужденците. Банската традиция обаче се свързва с нещо повече от просто измиване. От незапомнени времена банята в Рус е място за измиване, подобно на пречистване. Затова не е изненадващо, че денят за баня се е падал в събота, когато хората са се събуждали чисти не само тялом, но и душата си за неделната служба.
В края на краищата, банята е позволявала не само да се измие тялото. Тя е давала усещане за спокойствие и релаксация. Излизането от банята и традиционното пиене на чай вечер давало на човек невероятно усещане за релаксация, подобно на мир. От древни времена банята е била и място за лечение, когато различни видове метли са се парили в отвари и билкови настойки. В парната баня човек е можел да излекува настинка, да отпусне мускулите, напрегнати след тежка работа, да успокои нервната система, да почисти кожата и др. Всъщност, банята е била едно от средствата за закаляване, профилактика на респираторни заболявания, кожни заболявания и опорно-двигателния апарат, средство за релаксация. Културата на посещение на банята се е насаждала от детството, а противопоказанията за процедурите за баня са били рядкост.

В интернет има различни гледни точки относно датата на Международния ден на банята. Според едната се предлага той да се чества ежегодно на 14 юни , съвпадайки с деня на паметта на светия лечител Агапит Печерски, който според легендата е използвал банята като едно от средствата за лечение. Друга гледна точка гласи, че Денят на банята трябва да се чества на 6 юли, деня на Аграфена Купалница (Къпещата се). На този ден в Русия, наред с други неща, е започвало приготвянето на метли за годината.

През 2007 г. Съюзът на баните на Русия дори се обърна към Държавната дума с предложение за учредяване на професионален празник – Ден на баните, с цел възраждане на традицията на баните и популяризирането ѝ сред руснаците. В момента обаче тази инициатива остава нерешена, въпреки факта, че беше подкрепена от лидера на ЛДПР В. В. Жириновски.

През 2009 г., на 11 октомври, в Одеса е направен опит за учредяване на ден на банята като част от среща на представители на баните от Русия, Украйна, Беларус и Молдова. Въпреки факта, че създадената по това време Международна асоциация на бански изкуства (IABA) вече не съществува, остава още една дата, установена с решение на тази асоциация като Международен ден на банята – 11 октомври.

Така се оказва, че докато не се появи официалният ден на служителя в банята, той може да се празнува три пъти годишно: 14 юни, 6 юли и 11 октомври.