За тези, които постоянно се изненадват от необичайния брой празници и паметни дати, отбелязвани на различни нива (от семейни до държавни и национални), още по-голямо откритие е броят на календарните дати, посветени на голямо разнообразие от културни явления, традиции, битови предмети, кулинарни изобретения и др. Много такива дати са посветени на представители на животинския свят. Някои от тях имат международен характер.

13 юни е празник, посветен на представител на света на насекомите, семейството на бръмбарите, а именно Денят на калинката .

Датата е неофициална, но славата на насекомото, на което е посветена, е много широка. Калинката е позната на повечето хора от детските спомени, когато малка ярка буболечка с петна по гърба пълзеше по дланта до върха на пръстите под детската рима: „Калинка, лети до небето …“.

Калинката в много култури по света е била и се смята за символ на късмет. Някъде го смятат за насекомо, което е пратеник на Небето, свързващ света с Бога. Някъде са вярвали, че Калинката свързва света на живите хора с отвъдното. В редица култури убиването на това насекомо е забранено.

Етимологията на името на насекомото също е свързана с фолклора и древните вярвания. В повечето култури името на този бръмбар се свързва с Бог или Дева Мария, както и с християнски светци (Калинка, Мариин бръмбар, Богородична птица, Божие пиле и др.) В редица култури има асоциация с слънце

Така или иначе, калинката е предимно полезно насекомо, тъй като по природа е ентомофаг (хищник, който поглъща други насекоми), унищожава такива вредители на селскостопанските култури като листни въшки, ларви и яйца на листни бръмбари, молци и др. Същата активност срещу ларвите на калинката проявяват и вредители. Именно хищните видове на този бръмбар се използват целенасочено в редица страни в селското стопанство за борба с определени видове вредители.

Тревопасните видове калинки обаче в редица региони се считат за вредители, причинявайки щети на насажденията от картофи, царевица, пъпеши и захарно цвекло.

Ентомолозите идентифицират няколкостотин рода и няколко хиляди вида калинки. Те се различават по местообитание и външен вид. Ярко оцветяване: оранжево, червено, жълто, черно с петна по елитрата са предупреждение за потенциални врагове, че насекомото е опасно за тях. Калинките са често срещани в почти всички географски ширини, с изключение на Антарктида и зоната на вечната замръзналост.

А днешната дата е още една причина да научим повече за света около нас и неговите представители.