На 13 юни се отбелязва Денят на шевната машина – неофициален празник, но празнуван от специалисти и неразривно свързан с историята на това изобретение, станало част от индустриалната революция и направило възможно извършването на революция не само в леката промишленост. , но и в ежедневието на повечето домакини.

Споровете за това коя дата трябва да се счита за рожден ден на шевната машина не стихват сред специалистите и любителите на историята на техническите изобретения дори и днес. Факт е, че такава дата няма и не може да има, ако искаме да говорим еднозначно. Дори в периода, когато се появиха първите шевни машини, споровете за правото да се смятат за изобретатели стигнаха до съдебни процедури. Моля, имайте предвид, че говорим за тях в множествено число, тъй като изобретението се появява в различни страни приблизително по едно и също време. Разликата се крие в принципа на работа и техническите характеристики на шевните машини, родени в края на 18-ти до средата на 19-ти век. Много изобретатели показаха своите творчески способности по този път. Най-известните от тях бяха тези, за които ще говорим по-късно.

Прототипите на първите шевни машини се появяват като идеи през 15 век. И принадлежат на Леонардо да Винчи . Въпреки че има твърдения, че век по-рано в Холандия определен изобретател, чието име остава неизвестно, е направил устройства, които опростяват работата по шиене на платна. Е, тогава времето ни отвежда в 18 век.

През 1755 г. Карл Вайзентал патентова дизайна на шевна машина, която повтаря принципа на работа на ръчното шиене, тоест копиране на шевовете при шиене на ръка. В Англия изобретателят Томас Сейнт (или Сейнт) получава патент на 13 юни 1790 г. за дизайна на първата шевна машина, която обаче не получава широко разпространение, а е предназначена за зашиване на кожа и платно. Тази дата стана основа за неофициалното честване на Деня на шевната машина. Въпреки това, все още беше далеч от образа на шевна машина, който повечето хора, които някога са виждали това устройство, си представят.

Известно е, че австрийският шивач и изобретател Йозеф Мадерспергер е проектирал машина в началото на 19 век, която използва игла с ухо в острия край (идея, частично взета от Вайзентал), и машината може да направи до 100 бода в минута . През 1830 г. френският изобретател Бартелеми Тимоние създава повече или по-малко удобна и практична шевна машина. Неговото дете вече правеше до 200 бода в минута, а полученият патент и успешният дизайн направиха възможно създаването на шивашка фабрика. Тази фабрика обаче не просъществува дълго, тъй като беше разрушена и опожарена по време на протест на възмутени работници, които се страхуваха от загуба на работа в резултат на опростяване и автоматизация на производството.

През същия период (първата половина на 19 век) се появяват образци на шевни машини от Hunt, Fisher, Gibbone и други. Но пробивът в областта на шевните машини настъпва през 1845 г. с изобретението на американеца Elias Howe. Тази машина вече прави 300 бода в минута и използва фиксатор. Той обаче имаше и своите характеристики и недостатъци: хоризонтално движение на иглата, вертикално подреждане на зашитите материали и т.н., което създаде определени проблеми при пускането на продукта на пазара (Хау дори продава правото да използва изобретението си в Англия, не в САЩ).

Въпреки факта, че всички следващи образци на шевни машини бяха модернизации на идеите на Хоу, компанията, основана от друг изобретател, Исак Мерит Сингер през 1851 г., се превърна в модерен и „марка от векове“ в тази област . Всъщност неговата шевна машина се превърна в дълбоко модернизирана версия на машината на Хау. Въпреки това, иновациите, които този изобретател успя да въведе в своя дизайн, ни позволяват да наречем неговото дете ново изобретение.

Благодарение на тези подобрения и модернизация Сингър успя да преодолее много „детски болести“ на шевните машини от онова време, а също така направи своя продукт надежден, удобен, ремонтируем и сравнително достъпен. Машините на Сингер станаха мечтата на всички домакини, както и показател за богатство, тъй като шевната машина първоначално не беше евтин продукт. Краят на 19 век се превърна в истински бум в разпространението на шевни машини, а по-нататъшната история на тяхното развитие е тема, която заслужава специално внимание.