Всяка година на 12 юли представители на една от най-романтичните професии в света, по-известни ни като стюарди и стюардеси, отбелязват своя професионален празник – Световния ден на стюардеса в гражданската авиация .
Може да изглежда изненадващо, но тази професия има почти вековна история. Смята се, че е възникнала в Германия през 1928 г., когато на борда на самолет започва да се качва специално лице, чиито задължения включват предоставяне на обслужване по време на полета – стюард. Преди това това се е правело от втория пилот на самолета, което е било рисковано от гледна точка на безопасността на полетите. Освен това, с бързия растеж на авиацията, и по-специално на гражданската, въпросът за необходимостта от наличие на помощник-пилот на борда на самолет, който само да „обслужва“ пътниците, става много остър.
В началото стюардесите са били мъже – най-често това са били бивши сервитьори на скъпи ресторанти. Въпреки това, още през 1930 г. в Съединените щати се заражда идеята за привличане на привлекателни момичета на работа – това е трябвало да бъде допълнителна реклама за пътнически въздушен транспорт. Имало и друг аргумент в полза на нежния пол: те тежали по-малко, което било от голямо значение за самолетите от онова време.
Първата стюардеса в историята на авиацията се счита за Елън Чърч (1904-1965) от Айова. Тя извършва първия си полет като стюардеса на 15 май 1930 г., полет от Сан Франциско до Шайен.
Елън беше завършила курсове за медицински сестри, а също така беше вземала частни уроци по пилотиране на самолет, което беше решаващият фактор в нейна полза: момичето само предложи услугите си на авиокомпанията. Нещо повече, именно мис Чърч беше натоварена със задачата да набере първата група за обучение на бъдещи стюардеси; те бяха седем медицински сестри под 25 години и с тегло не повече от 52 килограма.
В днешно време теглото на стюардеса не е толкова важно. При подбора на персонал обаче често се използва принципът на „трите О“: това е външен имидж (реч, изражение на лицето, грим, външна привлекателност); вътрешен имидж (наличие на необходимите черти на характера); професионален имидж (професионални знания и умения).
Основната отговорност на съвременния стюардеса е да осигури безопасността на пътниците по време на полет. Освен това, стюардите и стюардесите правят всичко възможно, за да се чувстват пътниците комфортно.
Но зад усмивките на тези специалисти се крие огромно количество работа. Стюардесите и стюардесите знаят как да окажат първа помощ, да евакуират от кабината не само пътниците, но и пилотите, знаят как да успокоят нервните преди полет, как да обуздаят буйния човек, да се спасят от акули, да изпратят сигнал за бедствие в открития океан, да потушат пожар и дори как да изберат правилното вино. Стюардесите трябва да знаят наизуст няколко портфолиа с различна техническа литература и са длъжни да потвърждават тези знания всяка година, включително да полагат тестове по аварийно-спасително обучение. Това е огромно количество информация, но те разбират, че безопасността на пътниците зависи от тяхната работа.
Въпреки че днешната дата не е официално признат празник, много компании поддържат традиции за почитане на своите стюардеси.