На 11 октомври се отбелязва Международният ден на момичетата , който беше обявен от Общото събрание на ООН през декември 2011 г. (резолюция 66/170) в знак на признание на правата на момичетата.
Тази дата призовава да се съсредоточи вниманието върху необходимостта от справяне с предизвикателствата, пред които са изправени момичетата по света, и насърчаване на овластяването на момичетата и реализирането на техните права.
Подрастващите момичета имат право на безопасност, образование и здраве не само през критичните години на формиране, но и когато израстват в жени. С ефективна подкрепа по време на юношеството момичетата могат да реализират потенциала си и да променят нещата, като станат майки, работници, предприемачи, ментори, глави на домакинства и политически лидери.
Днес в света има 1 милиард млади хора, включително 600 милиона тийнейджърки. Всички те имат огромен потенциал да трансформират нашето бъдеще. Те обаче се сблъскват с дискриминация и тормоз всеки ден във всяко кътче на света.
Така почти едно на всеки четири момичета в света на възраст 15-19 години не е нито заето, нито образовани, нито има професионално обучение, в сравнение с 1 на 10 момчета на същата възраст. До 2021 г. приблизително 47 милиона жени и момичета са били тласнати към бедност в резултат на COVID-19. Освен това една от всеки три жени в света е преживяла физическо или сексуално насилие. Според някои доклади, в резултат на епидемията от COVID-19, случаите на насилие срещу жени и момичета, и особено домашното насилие, рязко са се увеличили.
Според ЮНЕСКО от 1995 г. глобалният процент на записване на момичета в училище се е увеличил от 73% на 89%, като най-голямо подобрение е в Африка, Южна Азия и особено в Индия. Три пъти повече жени се записват в университет, отколкото преди две десетилетия. Въпреки напредъка обаче в много страни полът все още играе важна роля при записването на студенти. Около 2,2 милиарда души на възраст под 25 години все още нямат достъп до интернет у дома. В резултат на разликата между половете жените и момичетата са лишени от възможности за достъп до образование, намиране на по-добре платена работа и започване на нов бизнес.
Инвестициите (социални, икономически и политически) в овластяването на подрастващите момичета гарантират, че техните права се зачитат днес и обещават по-справедливо и по-проспериращо бъдеще, в което жените са равни партньори в справянето с изменението на климата, разрешаването на политически конфликти и стимулирането на икономическия растеж , превенция на болести и устойчиво развитие.
През последните 15 години световната общност постигна значителен напредък в подобряването на живота на момичетата в ранна детска възраст. Очевидно обаче няма достатъчно инвестиции за справяне с предизвикателствата, пред които са изправени момичетата, когато навлизат във второто десетилетие от живота си. Става дума за получаване на качествено средно и висше образование, способност за избягване на детски бракове, предоставяне на информация и услуги, свързани с пубертета и репродуктивното здраве, както и способност за защита от нежелана бременност, полово предавани болести и насилие, основано на пола.
Необходими са инвестиции, за да се прекъсне порочният кръг, в който едно поколение наследява бедността, насилието, изключването и дискриминацията, и да се постигнат справедливи и устойчиви резултати в развитието. С правилната подкрепа, ресурси и възможности, потенциалът на повече от 1,1 милиарда момичета в света е наистина неограничен.
Затова всяка година събитията в рамките на Деня са посветени на определена тема. Денят на момичетата беше отбелязан за първи път през 2012 г. и беше посветен на проблем, който е наболял за много страни по света – детските бракове, които представляват нарушение на основните човешки права и засягат негативно всички аспекти от живота на момичетата, лишавайки ги от детството и заплаха за здравето и живота на момичетата.
През следващите години събитията на Деня се фокусираха върху подходящи теми като: „Иновативно образование на момичета“, „Овластяване на подрастващите момичета: прекратяване на цикъла на насилието“, „Инвестиране днес, за да помогнем да допринесем за нашия свят утре“, „Напредък на момичетата Означава напредък към целите: Какво е важно за момичетата“, „Момическата сила: спонтанна и неудържима“, „Моят глас, нашето равно бъдеще“, „Нашето време е сега – нашите права, нашето бъдеще“, „Визията на момичетата за бъдещето“ „и други.
Днес, на тази международна дата, всички държави се насърчават да провеждат тематични събития, посветени на обсъждането на възможните начини за решаване на проблемите на момичетата.