Международният ден на планината , учреден с решение на 57-ата Генерална асамблея на ООН през януари 2003 г. (резолюция A/RES/57/245).
Но той беше създаден по-рано – през 1992 г. на Конференцията на ООН за околната среда и развитието, когато беше приет Дневен ред 21, глава 13 от който, озаглавена „Рационално управление на уязвимите екосистеми: устойчиво планинско развитие“, се превърна в крайъгълен камък в историята на планинското развитие . И повишеното внимание към ролята на планините подтикна Общото събрание да обяви 2002 г. за Международна година на планините, а следващата година днешната дата.
Общото събрание на ООН призова международната общност да организира събития на всички нива на този ден, за да привлече вниманието към проблемите на развитието на планинските райони на планетата и необходимостта от оказване на помощ на населението им. Съответната резолюция отбелязва особеното значение на действията, насочени към устойчивото развитие на планинските региони.
Образователните събития, посветени на този ден, като правило включват тематични панаири на книгата, симпозиуми, лекции и семинари, а в училищата се провеждат и тематични класове. Планинските общества обикновено провеждат образователни и развлекателни дейности през седмицата на 11 декември.
Планините покриват почти една четвърт от земната повърхност на света, играят решаваща роля за придвижването на света към устойчиво икономическо развитие и са дом на 15% от населението. Те не само осигуряват източник на препитание и благополучие за близо 1,1 милиарда души, живеещи в планинските региони, но косвено облагодетелстват милиарди, живеещи в подножието им. И, разбира се, не трябва да забравяме, че планините са резерват за много уникални видове растения и животни, източникът на вода за всички основни реки на Земята .
Но влошаването на околната среда води до суша, свлачища, свлачища и други природни бедствия в планините, а влошаването на политическата ситуация в планинските райони води до локални войни, разпространение на тероризма, увеличаване на броя на бежанците, глад и болести. Планинските екосистеми също са застрашени от замърсяване. Микропластмаси има дори на върха на Еверест.
Всичко това води до загуба на уникалния природен и човешки потенциал на планинските райони. Ето защо е толкова важно да се привлече вниманието на световната общност към тези проблеми, за да се запазят планините. Планините са природно богатство, което трябва да пазим.
Планините са крехки екосистеми от глобално значение като източник на по-голямата част от световната прясна вода, дом на уникално биоразнообразие и богато културно наследство и популярна дестинация за отдих и туризъм.
Между другото планинският туризъм привлича от 15 до 20% от световния туризъм. Туризмът обаче е един от най-силно засегнатите сектори от пандемията Covid-19. В планините свързаните с него ограничения допълнително изостриха уязвимостта на планинските общности. Тази криза предостави възможност за преосмисляне на планинския туризъм и неговото въздействие върху природните ресурси и поминъка, за по-добро управление и използване за по-устойчиво, зелено и приобщаващо бъдеще.
Трябва също така да се отбележи, че всяка година се определя тема за Международния ден на планината, в рамките на която се разработват информационни материали и се провеждат събития. Така през годините мотото на Деня бяха думите: „Мирът: ключът към устойчивото развитие на планинските райони”, „Планинският туризъм: как да го накараме да работи за бедните”, „Продоволствената сигурност в планините”, „Управление на риска от бедствия в планините“, „Планински малцинства и коренно население“, „Планините: ключ към устойчиво бъдеще“, „Планинската култура: разнообразие и идентичност“, „Планините в риск: климат, глад, миграция“, „The Значение на планините“, „Планини и младежта”, „Планинско биоразнообразие”, „Устойчив планински туризъм”, „Жените преместват планини”, „Възстановяване на планинските екосистеми”, „Устойчиви решения за планинските региони – иновации, адаптация и участие на младите” и др.