„Трябва да насърчаваме и подкрепяме момичетата и жените да разгърнат пълния си потенциал като научни изследователи и новатори.“
Генералният секретар на ООН Антонио Гутериш
Всяка година на 11 февруари от 2016 г. насам ООН отбелязва Международния ден на жените и момичетата в науката, за да признае, че жените и момичетата играят жизненоважна роля в научните и технически общности и че тяхното участие трябва да бъде разширено.
Предисторията на възникването на празника е следната. На 20 декември 2013 г. Общото събрание на ООН прие резолюция относно „Наука, технологии и иновации за развитие“, която признава равния и пълен достъп на жените и момичетата от всички възрасти до постиженията и развитието на науката, технологиите и иновациите като гаранция за равенство между половете в тази област. Две години по-късно, на следващата пленарна сесия на Генералната асамблея, беше приета резолюция (70/212), която обявява 11 февруари за Международен ден на жените и момичетата в науката.
Както показва историята, пътят на жените в науката е дълъг и труден. Следователно установяването на нова дата се превърна в следващия крайъгълен камък в изпълнението на плана за развитие на обществото до 2030 г., известен като Резолюция на Общото събрание на ООН „Преобразуване на нашия свят: Програмата до 2030 г. за устойчиво развитие“.
Световната професионална общност е обезпокоена, че само 33% от изследователите са жени, а само 12% са членове на национални академии на науките и се опитва да привлече вниманието към този проблем.
Основната цел на Резолюцията е постигане на качествени промени в процеса на въвличане на жените и момичетата в научната сфера. Въпреки че световната общност постигна значителен напредък в тази област през последните 15 години, жените и момичетата все още се сблъскват с ограничения в тази област.
Изследване, проведено от експерти в 14 страни, разкри известен дисбаланс в участието в научната сфера между мъжете и жените, тоест дисбаланс, основан на пола или пола. Така шансовете за получаване на бакалавърска, магистърска и докторска степен за жени в областта на науката са съответно 18%, 8% и 2%, докато за мъжете тези цифри са 37%, 18% и 6%. В авангардни области като изкуствения интелект само един на всеки петима професионалисти (22%) е жена. А жените обикновено получават по-малки стипендии за научни изследвания от своите мъже.
Резолюцията призовава всички страни по света да обърнат внимание на съществуващия проблем, да се опитат да идентифицират причините за дисбаланса между половете в областта на науката, технологиите и иновациите и да организират програми от дейности за включване на жените и момичетата в научната общност.
Първото честване на Деня се състоя на 11 февруари 2016 г. и беше отбелязано с форум, проведен в централата на ООН. Ежегодното отбелязване на този ден има за цел да привлече допълнително внимание към въпроса за участието на жените в научната сфера и да отличи по-специално постиженията в науката, технологиите и иновациите, направени от жени и момичета.
Споменаването в името на празника не само на жените, но и на момичетата, има за цел да актуализира темата за участие в научни общности, клубове и други сдружения от научен профил през училищния период на обучение не само на момчета, но и на момичета, чието участие в тях също е значително по-ниско. Освен това участниците в събитията за отбелязване на Международния ден обръщат внимание на работата на възпитателите и учителите в училищата и предучилищните образователни институции, където трябва да се вземат предвид принципите на равенството между половете.
В своята Резолюция ООН апелира не само към държавите и техните правителства, но и към международни организации и фондации, структури на гражданското общество, представители на науката и предприемачи да улеснят организирането и провеждането на Международния ден на жените и момичетата в науката. А също – да се стараем по всякакъв начин да гарантираме принципите на равнопоставеност и да изключваме всякакви прояви на дискриминация, основана на пола, в областта на науката, да насърчаваме по всякакъв начин и да се стремим да приобщаваме жените от най-ранна възраст към научните постижения и иновативните технологии, като им гарантираме равни права с мъжете за участие в тази област.